Oběd v restauraci Sokolovna včera hostům navíc přinesl i pastvu pro oči. Postarali se o to absolventi oboru číšník ze Střední odborné školy Rokycany, Jeřabinová ulice. Od včerejška do středy tam totiž skládají praktické zkoušky.

Žáků je deset a v působení ´na place´ se střídají. Část z nich plní dovednostní úkoly a obsluhu hostů, další se starají o překvapení pro návštěvníky v podobě slavnostních tabulí.

„Po loňsku letos už podruhé postupujeme podle jednotného celorepublikového zadání,“ sdělila zástupkyně ředitele Hana Fridrichová. Novinkou je pro letošek ale změněné hodnocení. „Ústní zkouška je dle soudu našeho pedagogického sboru velice zjednodušená,“ mínila Fridrichová. „Žáci odpovídají na pětadvacet otázek. První část je odborná, druhá – pojmenovaná Úvod do světa práce – je stejná pro všechny obory školy, a vlastně škol. Odpovědi, které při ní zkoušený uvede, ale mohou pouze o jeden stupeň ovlivnit známku z odborné části. V případě, že by to byla nedostatečná, ovšem ani jednička nepomůže,“ sdělila učitelka. Součástí závěrečného hodnocení je také písemná zkouška. Škola si mohla vybrat 3 ze 6 témat. Přitom každé se skládá ze 7 otázek. „Čtyři jsou odborné a pro hodnocení stěžejní. Výsledek se do bodového systému započítává dokonce dvakrát. Pokud by absolvent dvě z těchto otázek nezvládl, potom má nedostatečnou z celé práce. Laťka je tedy nasazená dost vysoko,“ míní zástupkyně ředitele. Pátá otázka se týká ekonomiky a zbylé dvě jsou pomocné. U dané skupiny třeba osobnost číšníka a podobně.

Ze včera připravených tabu– lí byla první laděná v červeno–bíle–zlaté. „Je valentýnská,“ vysvětlovala autorka Andrea Borovcová, „a tomu poplatně jsem navrhla i menu,“ dodala. „Jeho skladba neměla chybu. Kladně hodnotím i založení inventáře na prostřené tabuli a celkový dojem,“ chválila učitelka odborného výcviku Dagmar Kfelířová. „Nejvíc jsem se natrápila s šerpou. Chtěla jsem ji hodně nařasit, ale nedostávalo se mi jí na délku. Dělala jsem to čtyřikrát,“ líčila Andrea úkon, který ji stál spoustu nervování. „No, a já ji naopak měla zase dlouhou,“ usmívala se Klára Krausová. „Dekorační šerpu mám na bílém ubruse ze dvou pruhů, a to v barvě zelené a červené. Vylosovala jsem si totiž téma dovolená u moře a zvolila Itálii. Abych se se šerpou vypořádala, po stranách jsem ji musela naskládat do ozdobných uzlů a mašlí,“ objasnila. S barvami země korespondovalo i sladění kytice a podobně jako u ostatních tabulí mnohé zaujal dekorační stolek. Tentokrát ho zaplnily lastury, kaménky, snímky a další předměty navozující atmosféru pobytu u moře.

Více přímo v Deníku.