VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Číšníkům z Jeřabinové ulice patřila Sokolovna

Rokycany - Výsledky tří let učení v oboru kluci a děvčata závěrem předvádějí i veřejnosti.

7.6.2011
SDÍLEJ:

Učni - číšníci se v rámci závěrečných zkoušek prezentují svým umem také v restauraci Sokolovna. Kromě obsluhy hosta a dovednostních úkolů musí připravit i slavnostní tabuli. Foto: Deník/ Božena Šopejstalová

Oběd v restauraci Sokolovna včera hostům navíc přinesl i pastvu pro oči. Postarali se o to absolventi oboru číšník ze Střední odborné školy Rokycany, Jeřabinová ulice. Od včerejška do středy tam totiž skládají praktické zkoušky.

Žáků je deset a v působení ´na place´ se střídají. Část z nich plní dovednostní úkoly a obsluhu hostů, další se starají o překvapení pro návštěvníky v podobě slavnostních tabulí.

„Po loňsku letos už podruhé postupujeme podle jednotného celorepublikového zadání,“ sdělila zástupkyně ředitele Hana Fridrichová. Novinkou je pro letošek ale změněné hodnocení. „Ústní zkouška je dle soudu našeho pedagogického sboru velice zjednodušená,“ mínila Fridrichová. „Žáci odpovídají na pětadvacet otázek. První část je odborná, druhá – pojmenovaná Úvod do světa práce – je stejná pro všechny obory školy, a vlastně škol. Odpovědi, které při ní zkoušený uvede, ale mohou pouze o jeden stupeň ovlivnit známku z odborné části. V případě, že by to byla nedostatečná, ovšem ani jednička nepomůže,“ sdělila učitelka. Součástí závěrečného hodnocení je také písemná zkouška. Škola si mohla vybrat 3 ze 6 témat. Přitom každé se skládá ze 7 otázek. „Čtyři jsou odborné a pro hodnocení stěžejní. Výsledek se do bodového systému započítává dokonce dvakrát. Pokud by absolvent dvě z těchto otázek nezvládl, potom má nedostatečnou z celé práce. Laťka je tedy nasazená dost vysoko,“ míní zástupkyně ředitele. Pátá otázka se týká ekonomiky a zbylé dvě jsou pomocné. U dané skupiny třeba osobnost číšníka a podobně.

Ze včera připravených tabu– lí byla první laděná v červeno–bíle–zlaté. „Je valentýnská,“ vysvětlovala autorka Andrea Borovcová, „a tomu poplatně jsem navrhla i menu,“ dodala. „Jeho skladba neměla chybu. Kladně hodnotím i založení inventáře na prostřené tabuli a celkový dojem,“ chválila učitelka odborného výcviku Dagmar Kfelířová. „Nejvíc jsem se natrápila s šerpou. Chtěla jsem ji hodně nařasit, ale nedostávalo se mi jí na délku. Dělala jsem to čtyřikrát,“ líčila Andrea úkon, který ji stál spoustu nervování. „No, a já ji naopak měla zase dlouhou,“ usmívala se Klára Krausová. „Dekorační šerpu mám na bílém ubruse ze dvou pruhů, a to v barvě zelené a červené. Vylosovala jsem si totiž téma dovolená u moře a zvolila Itálii. Abych se se šerpou vypořádala, po stranách jsem ji musela naskládat do ozdobných uzlů a mašlí,“ objasnila. S barvami země korespondovalo i sladění kytice a podobně jako u ostatních tabulí mnohé zaujal dekorační stolek. Tentokrát ho zaplnily lastury, kaménky, snímky a další předměty navozující atmosféru pobytu u moře.

Více přímo v Deníku.

Autor: Božena Šopejstalová

7.6.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Vrba

Vrba: Máme co napravovat

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení