Ekrem Yagci, který už žije v Čechách deset let a pochází z Turecka, požádal o udělení českého státního občanství. Po splnění všech náležitostí ho na základě složení slibu ve čtvrtek dopoledne získal.

Mladý muž je v Rokycanech ženatý a s manželkou Lucií mají dvě děti ve věku sedm a čtyři roky. O ty se nyní stará maminka čerpající rodičovskou dovolenou, jinak ale Lucie pomáhá svému muži, který se zabývá podnikáním v oblasti informačních technologií. „Poznali jsme se v Německu, kde jsem učila angličtinu,“ prozradila a dodala, že manžel je nadaný na řeči. V době, když jsme se seznámili, už mluvil třemi cizími jazyky a poradil si i s češtinou,“ sdělila dále. „Bylo to ale náročné a hodně těžké, trvalo mi to roky. Už pro mě ale i v osvojování českého jazyka nastal zásadní zlom. Není to vůbec snadný jazyk,“ podotkl náš novopečený spoluobčan.

Češtinou konverzuje s dětmi, příbuznými své ženy i kamarády. „Jen s manželkou občas mluvíme anglicky,“ usmíval se. Poté, co slavnostně odpřisáhl, že chce dodržovat povinnosti vyplývající ze zákona a využívat naopak jím garantovaná práva, svěřil se, že má velmi zvláštní pocit. „Něčeho se vzdávám, něco získávám. „Dvě občanství mít ale nelze. Tady jsem už tak dlouho, že získání českého státního občanství mi přišlo přirozeným krokem,“ uvedl.