Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtyřicet ochránců přírody mířilo za opeřenci k Berounce

Rokycany - Výprava rokycanské organizace Českého svazu ochránců přírody směřovala k Berounce. Cílem pozorování se stali zimující opeřenci.

4.3.2009
SDÍLEJ:

Výprava rokycanské organizace Českého svazu ochránců přírody směřovala k Berounce. Cílem pozorování se stali zimující opeřenci.Foto: Pavel Moulis

Rokycanští si nejprve dali sraz s početnou skupinou kolegů ze Spáleného Poříčí a dětmi z 15. ZŠ Plzeň. Sešli se na vlakové zastánce v Dou– bravce. Poté společně zamířili na významné zimoviště vodního ptactva ke svatému Jiří v Plzni, kde se v této době vyskytuje celá řada zajímavých druhů. „Kromě labutí, kachen a lysek můžete spatřit slípku zelenonohou či zaslechnout ledňáčka říčního, který je nazýván létajícím drahokamem našich vod,“ upozorňoval Pavel Moulis a doplňoval pozorování i dalším výkladem. Přítomným byly do určité míry vodítkem i informační tabule s vyobrazením druhů ptáků, vyskytujících se v lokalitě, i dalšími informacemi o ptačí říši.

Účastníci výpravy postřehli i několik volavek, morčáků velkých a desítky kormoránů. Novinkou pro mnohé se stalo setkání s brkoslavy severními, sbírajícími potravu. Tyto ptáky, velké jako špaček, s hustým nadýchaným opeřením a krátkým, žlutě zakončeným, ocasem a červeně zabarvenou chocholkou na hlavě, viděli leckteří poprvé. „V Evropě je považován za invazní druh, objevující se jednou za několik let. V posledních letech jej však pozorujeme téměř každou zimu. Živí se bobulemi, ale nepohrdne ani neočesanými jablky,“ informoval Moulis.

Ze zimoviště vedla trasa výpravy kolem řeky k Dolanskému mostu. Zhruba v polovině cesty se uskutečnila větší přestávka, spojená nejen s opékáním pochutin na ohni, ale i rozdáním kalendáře akcí ochránců přírody z rokycanské Švermovy ulice. „Udivilo mě nejen množství vycházek a zájezdů, ale i společenských akcí a v neposlední řadě brigád,“ sdělil Petr Nový z Plzně.

V rámci vycházky nebyla nouze o sledování drobných ptačích druhů, obsazujících teritoria, či poslouchání prvních nesmělých trylků sýkorek. „Je to předzvěst nadcházejícího jara, v přírodě už jsou slyšet první projevy zvířecí lásky. Svá území obsazují výři či krkavci, lze očekávat i pozorování prvních zajíčků či mláďat divokých prasat,“ upozorňoval Moulis.

Ačkoli ve skrytu duše leckdo očekával i zahlédnutí orlů mořských, kteří se kolem řeky pravidelně vyskytují, představy se nevyplnily. „Zřejmě jsou již i oni v tuto dobu na svých obvyklých hnízdištích či se mladí nedospělí ptáci potulují jinde,“ vysvětlovali ochránci. „I úbytek severských druhů – morčáků a kormoránů – byl oproti jiným rokům znát. Přesto jsme byli všichni s výsledkem pozorování, které umocňovala i přátelská atmosféra, spokojeni,“ sdělila Helena Spálenková.

Další vycházku chystají rokycanští ochránci přírody už 14. března, a to ke Skryjským jezírkům. K tradičnímu sázení stromků se zájemci zase mohou připojit 28. března a následně 4. dubna.

Autor: Božena Šopejstalová

4.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

FC Rokycany
11

Rokycany byly v Tachově bez nároku

Opustili nás

Rokycansko - V minulém týdnu nás opustili další občané

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

Plzeň – „Dobrý den, já potřebuju oznámit, že v Plzni na krajským soudě vybouchne v jedenáct hodin bomba, na shledanou.“ To je věta, kterou před dvěma lety vyslovil Štěpán Paleček (39), a za kterou si odsedí čtyři roky za mřížemi.

FOTO: Akademie řemesel se s obtížemi vtěsnala do Střelnice

Rokycany – Davy lidí po celý včerejšek směřující do Střelnice a naopak signalizovaly velkou akci.

Zelená Hora je jako spící Růženka, řekl prezident v Nepomuku

Plzeň - I poslední den návštěvy prezaidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji jste mohli sledovat v on-line reportáži Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení