Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtyřicítce matematiků zatápěla olympiáda

Rokycany – Čtyřicítka mladých matematiků z celého okresu si včera dala dostaveníčko v Rokycanech. Do zasedací místnosti úřadu pro zastupování státu je přilákala matematická olympiáda.

26.1.2012
SDÍLEJ:

K žákům škol z rokycanského okresu, kteří si včera lámali hlavu nad zadáním matematické olympiády, patřila i Viktorie Veverková ze ZŠ Čechova, či Valentina Dušková z téže školy, Jan Rada ze ZŠ TGM a další.Foto: Deník/Božena Šopejstalová

Vrámci ní se utkali jednak žáci z pátých a vedle nich také devátých tříd, nechyběli ani jejich stejně staří kolegové
z gymnázia.
„Letos je účast slabší, vloni tu bylo přes padesát řešitelů,“ za garanta akce – Dům dětí a mládeže Rokycany – si trochu posteskla Dana Bernasová.
„Soutěž má dlouholetou tradici, vítám vás už na jejím jedenašedesátém ročníku,“ překvapila vzápětí mnohé předsedkyně poroty Jana Wothová. Potom už se rozběhla pera po papíře. Páťáci dostali na zvládnutí tří úkolů šedesát minut času, deváťáci měli na čtyři příklady čtyři hodiny. „Tipovala bych, že mladším dá nejvíc zabrat příklad s řadou přirozených čísel. Lehko na některá z nich zapomenou, či je započtou dvakrát,“ odhadovala Wothová za souhlasu kolegyně Miloslavy Pěnkavové, zatímco další členka rozhodcovského týmu Antonie Průšová už rychle propočítávala výsledky.

Starším řešitelům hlavy více zatížila úloha cílená na procenta. Podle učitelů se ve škole zatím moc příkladů na procvičování této látky nedělalo. Avšak vzhledem k tomu, že teď se jednalo o olympiádu, ne běžnou písemnou práci, se nad faktem nepozastavovali. Dalším úskalím se stala geometrická úloha. Souhlasil s tím například i Vojtěch Tluček
z gymnázia. „Nejde o těžkou látku,“ objasnil: „ale nad zadáním je třeba dost uvažovat. Úkol za nesnadný považovala i další soutěžící Karolina Šůsová (rovněž gymnázium). Přes uvedení dvojice ze stejné školy je třeba dodat, že jednoznačně nejvíce žáky soutěž obeslala rokycanská ZŠ TGM.

Mladší matematici se v hodnocení obtížnosti příkladů více rozcházeli. Zatímco někteří, jako třeba Alžběta Hýková ze ZŠ TGM, dávali za pravdu tipu porotkyň, Patrik Hrbáč
z Holoubkova spolu s dalšími za nejtěžší úkol označil hned první. „Než začnete počítat, je u něj třeba pořádně přemýšlet o zadání,“ mínil Patrik.
„To platí pro všechna zadání,“ shodly se porotkyně: „Čtete text vícekrát, až na potřetí si mnozí teprve pořádně všimnou klíčových slov,“ radily ze zkušenosti své učitelské praxe.
Výsledky by měly být známé během dneška a následně s nimi seznámíme.

Autor: Božena Šopejstalová

26.1.2012
SDÍLEJ:
1. B. ZŠ ulice Míru
5

Naši prvňáci ze Základní školy ulice Míru

Ilustrační foto.

Opustili nás

Michaela Janová napekla Zemanovi švestkové koláče

Břasy – Pro dnešní příjezd hlavy státu do Břas je vše nachystáno. Miloše Zemana přivítají odpoledne v letošní Vesnici roku Plzeňského kraje švestkovými koláči, přelitými mákem.

Kuželkáři zvládli drama s Interem

Rokycany – Kuželkářská interliga je o šesti elitních českých týmech mužů a stejném počtu mužstev ze Slovenska. Ti nejlepší z obou států se stávají mistry svých zemí. V Jiráskově ulici se v sobotu potkali obhájci titulů z uplynulé sezony.

Osmdesátiletý senior nesměl řídit. Dojel do hospody

Rokycany – Rokycanští policisté prověřují od pondělí jednání motoristy, který usedl za volat, aniž by směl řídit.

Evropská liga: Viktoria letí do Švýcarska

Plzeň – Povzbuzeni vítězstvím v prestižním duelu nad pražskou Spartou odlétají ve středu fotbalisté Viktorie Plzeň k dalšímu těžkému zápasu – k utkání základní skupiny Evropské ligy se švýcarským FC Lugano.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení