VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dálniční sjezd u Volduch se rýsuje

Rokycany - Tři obce, a tím vlastně co do počtu lidí polovina okresu, stojí v čele úsilí o zprovoznění nového dálničního sjezdu Rokycanska. Spolu s Volduchy a Svojkovicemi třetím do party, a hlavním tahounem, je okresní město. Důvodem spojených snah o vytvoření sjezdu Rokycany– východ se stala dopravní přetíženost, v níž hlavní roli sehrávají kamiony.

9.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

„Sjezd vlastně existuje od počátku dálnice. Tehdy byli Svojkovičtí a Volduští proti, že by se v obcích zvýšila doprava. Po šestnácti letech v něm naopak vidí záchranu,“ uvedl Miroslav Jaroš, vládní zmocněnec pro státní silnice v Plzeňském kraji.

Druhý rokycanský sjezd by ale nejvíce ulevil okresnímu městu. „Už tak hustou dopravu tu zvyšuje průjezd stodvacítky kamionů denně,“ informoval starosta Rokycan Jan Baloun. „Část z nich to městem navíc bere i dvakrát, aby zase najely na dálnici po vyložení či nabrání nákladu,“ dodal k průzkumu Radomír Mrkvan, ředitel Správy a údržby silnic Rokycany. Volduchy a Svojkovice nejvíce zatěžuje těžká doprava směřující do průmyslové zóny k závodu Borgers, ale i transport spediční firmy Duwenbeck. Dopravně by se ulevilo i blízkému Holoubkovu.

„Dělala jsem v obci anketu a vítali by, kdyby se nám vyhnula kamionová přeprava. Dost otřesným způsobem tu tito řidiči jezdí. Hlavně kvůli tomu děláme chodníky. Aby– chom lidi ochránili,“ říká starostka Miroslava Kodlová. Ve stejném duchu se vyjádřili i Svojkovičtí. Navíc pro mnohé sjezd představuje i zkrácení a zrychlení cesty. „Vyhnuli bychom se objížďce přes Ro– kycany. Tím současně klesne i zatíženost tohoto dopravního uzlu,“ míní podobně jako jiní z oblasti i Jan Mraček.

V případě sjezdu Rokycany – východ by se ale nejednalo o pouhé zprovoznění už hotového. Vzhledem k původní averzi ze strany Svojkovic a Volduch, která se proti němu zvedla, má jen technické parametry. Ty neodpovídají běžnému silničnímu provozu, využívat ho mohou jen vozidla záchranného systému.

„Sjezdové rampy je potřeba prodloužit a zvýšit náspy. Možnosti už jsme minulý rok projednávali se Ředitelstvím stavby silnic a dálnic,“ uvedl Jaroš. „Smůla je, že vzhledem ke změně různých postů je třeba vyvinout novou iniciativu,“ zaznělo na schůzce v rokycanské radnici. Příští týden skupina, jež si prosazení sjezdu vzala za své, v kontaktování různých míst pokračuje.

Předběžná studie je hotová, postaral se o ni Borgers, který se ve věci po výstavbě závodu ve Volduchách začal angažovat. „Plánují tam centrální úložiště, kam by proudily výrobky i z Rokycan a Hrádku a teprve tam se nakládaly pro transport,“ vysvětloval starosta Svojkovic Petr Mudra. Doplnil, že územní plán, který si nechali zpracovat, už počítá s obchvatem obce pro případný nájezd na dálnici. Územního plánu Volduch se situace zatím nedotýká.
„Studii, jíž dal pořídit Borgers, převzal kraj a kontaktoval Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Předpokládali jsme, že ho dále rozpracují,“ vysvětloval starosta Baloun.

„Jde i o to,“ dodal, „že policie požadovala sjedy a nájezdy ve větším rozsahu. Teď bude otázkou nového vyhodnocení, jestli sjezd zůstane v místech, kde byl, nebo se posune,“ objasňoval. Původní finanční rozvaha ke studii Borgersu počítala s úpravami asi za čtyřicet milionů. „Požadavky policie by ale finanční náklady možná zdvojnásobily,“ vyčíslil Jaroš.

V záležitosti sjezdu Rokycany – východ se uprostřed týdne sešel s generálním ředitelem ŘSD Alfrédem Brunclíkem. „Přislíbil nám podporu. Pro zahájení projekční přípravy sjezdu je třeba začít s vypracováním investičního záměru a jeho schválením. Podání by se mělo ujmout ředitelství. V projednávání sjezdu pokračujeme po neděli,“ sdělil Jaroš.

Autor: Božena Šopejstalová

9.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení