„Mohu potvrdit, že si někteří motoristé pořizují roční známky i teď. Je o ně přibližně stejný zájem jako v loňském roce. Ten, kdo si známku nekoupil hned na začátku roku se nemusí obávat, máme je na skladě a zrovna včera jsem objednávala další,“ informovala pracovnice mýtské čerpací stanice Ilona Šípková.

„Dálniční známky v zásobě stále máme. Nejčastěji zákazníci žádají roční známky na osobní automobily do 3,5 tuny. Nejvíce jsme jich prodali na přelomu ledna a února, teď už o ně tak velký zájem není,“ sdělila vedoucí čerpací stanice Benzina Marie Jiřičková.

„Koupil jsem si kupon hned na začátku prosince, je to totiž nejvíce výhodné, protože tak na ní můžu jezdit více než rok,“ řekl Jiří Kára. Dodal, že cena známky se mu nezdá vysoká. „Cena je myslím si slušná, ale se stavem našich dálnic je to bohužel horší.“

„Já jsem třeba vloni roční známku neměla, protože ji nevyužiji. Pokud jsem jela někam po dálnici, koupila jsem si vždy tu několikadenní, ale z hlediska úspory se určitě vyplatí ta roční. Takže letos si koupím roční klidně až v dubnu, pořád ušetřím,“ myslí si Anna Puncová.

Za kupony letos lidé zaplatí stejně. Roční známka pro osobní vozidla do 3,5 tuny stojí tisíc korun. „Mají v podstatě čtrnácti měsíční platnost – od 1. prosince 2008 do 31. ledna 2010. Každoročně se mění jejich vzhled, tedy grafika i barva. Ani rok 2009 není výjimkou,“ sdělil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Dálniční kupony v České republice mají různé bezpečnostní prvky a patří k těm nejlépe zabezpečených dálničních známek v Evropě.

Hanzelka doplnil, že původně plánované elektronické kupony jsou zatím teprve v legislativním návrhu.