Deník vypočítal, kolik v průměru nově zaplatí lidé v Rokycanech, kde je vedení města ke svým obyvatelům přívětivé. Konkrétní výměr daně z nemovitosti každému majiteli zašle finanční úřad během jara. Zaplatit ji musí majitelé nemovitostí do konce května a nemusí podávat daňové přiznání. Pokud ale někdo koupil nemovitost v roce 2023, případně změnil účel užívání, musí do konce ledna podat daňové přiznání.

Daň z nemovitosti se vypočítává z několika koeficientů, které násobí základní sazbu. Ta navíc v případě budovy obytného typu, mezi které se řadí rodinný dům, bytový dům nebo obytná část zemědělské usedlosti, stoupla za metr čtvereční ze 2 korun na 3,50 Kč. Jednou z položek, kterou se základní sazba násobí, je i místní koeficient, který si obce a města určují samy. V Rokycanech místní koeficient není stanoven,“ zdůrazňuje vedoucí finančního odboru MěÚ Michala Borečková. Následně se hodnota násobí ještě koeficientem podle velikosti obce, který je stanovený zákonem. Což je pro Rokycany číslo 2, jelikož spadají do kategorie 10 až 25 tisíc obyvatel. „V Rokycanech se řídí koeficient podle zákona o dani z nemovitých věcí a město ho nenavyšovalo. S ohledem na inflaci a zdražování,“ uvádí mluvčí úřadu Adriana Jarošová. Místní koeficient ale upravil třeba Tachov na hodnotu 3, zatímco Domažlice zůstaly stejně jako Rokycany ve dvojce.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Jak tedy vypočítat daň z bytu?

Výměra bytů, spadajících do společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) se v souladu se zákonem násobí číslem číslem 1,22 a vznikne určitá částka. Například majitel garsonky o velikosti 35 metrů čtverečních bude nejprve násobit hodnotou 1,22 kvůli SVJ. Další násobitel číslice bude základní sazba daně 3,50 Kč a následně koeficient podle počtu obyvatel 2 a jelikož Rokycany nemají místní koeficient, jde o konečný výsledek 301 Kč.

Podle stejného návodu lze takto vypočítat jakkoliv velký byt. Majitel malého bytečku o velikosti 50 metrů čtverečních za rok 2024 zaplatí 427 korun, majitel o něco prostornějšího bytu o rozloze 80 metrů čtverečních pak za své bydlení zaplatí 686 korun.

Sazba u rodinných domů se zvyšuje o 1,40 Kč za každé další nadzemní podlaží, jestliže přesahuje dvě třetiny (v případě obytných domů, garáží a ostatních staveb) nebo jednu třetinu (v případě podnikatelských budov) zastavěné přízemní plochy, čili je sazba 4,90 Kč. Naopak už se na rozdíl od bytů celkový výpočet nenásobí koeficientem 1,22 za podíl na pozemku bytové jednotky. Majitel rodinného domu s jedním nadzemním podlažím a zastavěnou plochou 140 metrů čtverečních tak zaplatí 1400 Kč.

Modelový příklad pro byt 70 čtverečních metrů v Rokycanech:

1. Byt 70 čtverečních metrů v bytovém domě. základ daně: 70 x 1,22 zaokrouhleno na 86 čtverečních metrů. Sazba daně 3,50 Kč za metr krát koeficient podle počtu obyvatel 2, tedy sedm korun za čtvereční metr. Daň se rovná 86 x 7 = 602 Kč a doplnění o místní koeficient (Rokycany ho nemají) se nemění.

Modelové příklady bytů v Rokycanech (na metry čtvereční):

Garsonka 35 metrů: 301 Kč
Byt 50 metrů – 427 Kč
Byt 80 metrů – 686 Kč
Rodinný dům s jedním nadzemním podlažím a zastavěnou plochou 140 metrů čtverečních – 1400 Kč.