Patriot jižního cípu Rokycanska s kořeny v Rakové a Kamenném Újezdu se podílel na vývoji aplikace Svampeatlas, díky níž lze rozpoznat bezmála 1400 druhů hub. V Dánsku se s její pomocí uživatelům dokonce podařilo zachytit i druhy hub, jež odborníci považovali za vymřelé.

Ačkoliv jsou dnes aplikace na identifikaci hub z fotografií či obrazů běžné, svampeatlas je podle Picka unikátní: „Snažíme se spojit oblast uživatelů – houbařů a resort přírodovědců, kteří mohou nahrané příspěvky využít ve svém dalším bádání. Díky vytvoření takové aplikace se razantně navýšil počet obrázků, GPS souřadnic a dalších dat v databázi.“

Následky a dohašování požáru porodny selat ve Vítání u Kladrub na Rokycansku.
Ředitel firmy, kde uhořelo 1600 prasat: Jedna prasnice vyjde na dvacet tisíc

Mobilní aplikaci svampeatlas lze zdarma stáhnout z e-obchodů (Google Play nebo App Store), webová verze funguje na adrese https://svampe.databasen.org/imagevision. Uživatel, který do ní nahraje fotografii houby, získá obratem nejen název nalezeného druhu, ale také se dozví, jestli je houba jedovatá či jedlá, v jakém měsíci v roce se nejvíce vyskytuje a jak velký je její výskyt v posledních letech. Titulní stranu webu tvoří mapa nálezů jednotlivých druhů hub po celém Dánsku a nejaktuálnější fotografie hub, které systém rozpoznal. S každou nahranou fotografií se databáze portálu rozšiřuje.

Lukáš Picek (vpravo) a Milan Šulc významně přispěli k vývoji ´houbové´ aplikace. Je využívána v celém světě.Zdroj: ZČU

Spolu s Pickem za projektem stojí Milan Šulc a Jiří Matas z Fakulty elektrotechnické ČVUT a dánští kolegové Thomas Jeppesen i Jacob Heilmann-Clausen a Emil Lind z kodaňské univerzity.

A proč je software s aplikací natolik významný? „V současnosti jsme schopni rozpoznat 1394 druhů hub a plánujeme rozšiřovat, což při porovnání s konkurencí nemá obdoby. Česká Aplikace Na houby dokáže určit přibližně 200 druhů obecných českých hub. Ostatní aplikace se pohybují kolem 900 rozpoznávaných druhů. Patříme tedy mezi ty nejobsáhlejší,“ pyšní se Picek. Narození zmíněné aplikace předcházelo několik loňských úspěchů. První místo v soutěži ExpertLifeCLEF, která se zaměřovala na automatické rozpoznávání 10 000 druhů rostlin a porovnávání systémů s lidskými experty. Následovaly dva triumfy při prestižních konfrontacích v USA. Šlo o rozpoznání 1000 druhů pokojových rostlin a 1400 druhů hub.