První písemná zmínka o obci pochází z roku 1539, kdy král Ferdinand I. Habsburský povolil zdejším poddaným docházet do zbirožské farnosti. Název je odvozen od slova líštný znamenající lískový. V průběhu staletí se pojmenování objevovalo v podobách Líšné, Líšná i Líšno.

Počet obyvatel: 186

Z Líšné se v seriálu "Náves" stala Javorová

Líšná – Vesnici na rozhraní Rokycanska a Berounska milují filmaři. Nejen pro ideální polohu poblíž dálnice, ale především kvůli jejímu vzhledu a uspořádání. Nejinak tomu bylo v případě natáčení seriálu Náves, který volně navazoval na předchozí Náměstíčko.

Práce na úpravách koryta Rakovského potoka
Kameny změní tvář Rakovského potoka, akce má skončit příští léto

Režisér Jaroslav Hanuš a architekt Jindřich Goetz splnili scenáristovi Janu Míkovi sen o ideální vesnici: „Má mít hospodu a kostel, taky obecní úřad, možná pár chalup a uprostřed toho všeho malý rybníček, aby byla radost očima spočinout.“ Právě taková je Líšná, přejmenovaná v desetidílném příběhu na Javorovou! Její obyvatelé si jako komparzisté zahráli prakticky ve všech pokračováních a byli prý ke štábu náramně vstřícní.

Kromě toho byla Líšná dějištěm některých scén Vinařů a vesnička tvořila exteriéry pro film Štěstí je krásná věc.

Fotbalisté pořádají pouť u Petra a Pavla

Líšná – Obec s necelými dvěma stovkami lidí se může pochlubit čilým společenským životem.

SK Líšná – fotbalisté patří ke koloritu okresní soutěže mužů. V předčasně ukončené sezoně si počínali se střídavými úspěchy. Nyní chystají proslulou pouť u nedalekého kostela sv. Petra a Pavla. Stolní tenisté hrají okresní soutěž I. třídy.

SDH Líšná – sboru hasičů šéfuje Stanislav Mudra, velitelem je Jiří Valenta a jednatelkou Kateřina Kovandová.

Rybáři – příznivci Petrova cechu kromě pravidelného pobytu u vody pořádají letní soutěž. Loňská měla prestižní náboj!

Myslivci – funguje zde sdružení Chrasta Líšná (šéfuje mu Roman Hrabák) a dále honební společenstvo Líšná – Týček s předsedou Janem Mudrou.