Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: Deník

Tentokrát se budeme věnovat Svojkovicím. V následujících týdnech zamíříme například do Zbiroha či Klabavy. Těšíme se na viděnou! Pokud nám máte co říci anebo byste byli rádi, abychom se přijeli podívat právě k vám, můžete nás kontaktovat na e-mailu vaclav.havranek@denik.cz.

Svojkovice

Svojkovice jsou obcí nacházející se nad pravým břehem Holoubkovského potoka. Leží na hlavních spojnicích Prahy a Plzně

Rozloha: 5,77 km²

Počet obyvatel: 435

Turistické zajímavosti: pomník padlým v první světové válce, bývalá zemědělská usedlost čp. 8 z přelomu 18. a 19. století – kulturní památka, Krečův akát – věk stromu je odhadován přibližně na 150 let, nepatrné pozůstatky hradu Vydřiduch

Kolem holobytů v Rokycanech je dál nepořádek, úklid se nekonal

Svojkovičtí dali přednost koruně

Svojkovice – Dnes zahajujeme týdenní putování obcí v sousedství Rokycan.

Od minulého měsíce se patrioti Svojkovic pyšní novým znakem a vlajkou. „Autorem je Zdeněk Kubík a náměty čerpal v archivech. Předložil dvě varianty. První s královskou korunou a druhou s rožmberskou růží. Nejstarší zprávy o nás jsou totiž spojené s mocnými Rožmberky, ale později obec patřila královské komoře jako státní panství. Vyzvali jsme proto spoluobčany, aby formou ankety rozhodli,“ uvedl starosta Oldřich Hádlík. Zelenou dostala koruna a pod ní je černé břevno, symbolizující historickou zemskou cestu. Zelený oblouk připomíná vrch Žďár jako dominantu vesnice a skutečnost, že tu protéká Holoubkovský potok, je znázorněna vlnitým pruhem v patě štítu. Zbývá odtajnit ozubené kolo, což značí, že za zmíněném toku kdysi existoval klasický vodní hamr!

Svojkovičtí se o symbolech oficiálně dozvěděli 6. ledna 2021. „Až pominou nynější restrikce, chceme je s našimi obyvateli přivítat ve slavnostní atmosféře,“ má jasno Hádlík.