Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: Deník

Tentokrát se budeme věnovat Zbirohu. V následujících týdnech zamíříme například do Klabavy či Dobříva. Těšíme se na viděnou! Pokud nám máte co říci anebo byste byli rádi, abychom se přijeli podívat právě k vám, můžete nás kontaktovat na e-mailu vaclav.havranek@denik.cz.

Zbiroh se nachází na rozhraní CHKO Křivoklátsko a brdských lesů. První písemná zmínka pochází z roku 1230.
Rozloha: 31,94 km²
Počet obyv.: 2 500
Turistické zajímavosti: Zámek Zbiroh, kostel sv. Mikuláše, Městské muzeum a Muzeum J. V. Sládka, socha sv. Jana Nepomuckého
Osobnosti: Josef Václav Sládek, Karel Vokáč

Zbiroh je ideální místo pro život

Přirozenou metropolí vylidňující se severní části Rokycanska je Zbiroh. Město se dvěma a půl tisíci obyvateli, proslulým zámkem (oblíbila si ho mimochodem choť prezidenta Zemana) a také čtyřmi vesničkami (Chotětín, Jablečno, Přísednice, Třebnuška) pod křídly úřadu. V jeho sídle jsme vyzpovídali starostu Michala Muraveckého.

Jak lze charakterizovat Zbiroh?

Určitě jako místo, na které jsou starousedlíci pyšní. A těm mladším, kteří se rozhodli tady žít natrvalo, chceme jejich rozhodnutí usnadnit.

Co jim můžete nabídnout?

Nádherné rozhraní křivoklátských a brdských lesů. Přitom ale ideální položení a vhodné spojení mezi Prahou a Plzní. Pokud jde o vybavenost, určitě sem patří základní i mateřská škola, zařízení pro budoucí umělce i dostupné prodejny včetně lékárny či optika. Dále možnost sportovního i kulturního vyžití. Sice nyní okleštěné, ale jsem pro příští měsíce optimistou.

Sám jste nakousl, že společenský život je nyní ochromený…

To mne osobně hodně bolí, protože tady máme spoustu šikovných a aktivních spolků. Třeba hasiče, kteří se díky loňskému zásahu dostali do finále republikové soutěže. A s jejich výjezdovou jednotkou se potkávají spoluobčané i lidé v sousedních vesnicích často.

Kultura je zastoupena především Muzeem Josefa Václava Sládka, knihovnou a díky infocentru mají turisté ideální start pro své výšlapy. Spoustu akcí zajišťují šikovné a aktivní kolegyně, jimž patří můj dík!

Nezapomínáme ani na sport. Fotbalisté se vrátili do krajské 1. B třídy. Pokud to šlo, vedli si výtečně i hokejisté a zájem je také o stolní tenis.