Zřízení a provozování školek ale v silách menších obcí není. Vešla by se Deniska do školky v blízkém Dobřívě? „Díky tomu, že jsme loni otevřeli další třídu, jsme zvýšili naši kapacitu na 38 míst. To je akorát. Kdyby přišel někdo po zápisu, už nemá šanci. V první řadě bereme děti z Dobříva,“ řekla ředitelka Mateřské školy EKO Dobřív Jitka Fryaufová.

„Deniska by měla chodit spíš do Rokycan. Předpokládám, že bych tam mohla sehnat práci, vyzvedávala bych ji při cestě,“ řekla už před časem Deníku Radka Hnízdilová.

V okresním městě by měla šanci. „Ještě loni byl problém školky naplnit, ale zatím nemáme úplný přetlak,“ řekla rokycanská místostarostka Marie Hlávková. Podle vedoucí školského odboru Ivy Bradové je v městských mateřinách ještě osmnáct volných míst. Další přibudou. „V Mateřské škole Pohádka v Raisově ulici by měla do dvou let vzniknout další třída. Chceme totiž požádat o dotaci na přestavbu,“ uvedla Hlávková.

Jiná místa na Rokycansku o zvyšování kapacity školek a škol ani neuvažují. „Zatím to zvládáme. Kapacita, kterou máme, stačí. Další mateřské školy jsou také v Kařeze a Mlečicích,“ řekl starosta Zbiroha Jiří Pražský. V mlečické školce je ale skoro plno – zapsáno je pětadvacet dětí. Přitom právě tato obec musela od září kvůli nedostatku žáků zrušit na místní základní škole druhý stupeň.