Je jasné, že dnešní děti tráví u počítače hodně času. My ale o čtenáře nepřicházíme, naopak jich přibývá,“ uvedla knihovnice z Hrádku Blažena Svobodová, která si to vysvětluje tím, že děti mají v regálech knihovny z čeho vybírat. „Ptáme se jich, co je zajímá a na základě toho knihy pořizujeme,“ dodala.

Malých čtenářů neubývá ani v knihovně ve Zbiroze. „Ti starší nás navštěvují zvláště kvůli internetu, ale zároveň si většinou půjčí i knížku,“ řekla knihovnice Dana Turková, podle které hraje velkou roli v motivaci k četbě škola, učitelé českého jazyka.

Podle Evy Švábové, knihovnice z Mirošova, mají na děti velký vliv také rodiče. „Pokud oni čtou, chodí do knihovny a přivedou je sem, děti si k nám snáze najdou cestu, četbu si osvojí, zvyknou si tu,“ je názoru Švábová.

Osmiletý Vítek Vavřinec čte rád. „Knížka ale nesmí být moc tlustá, jinak mě odradí. Měla by mít větší písmenka a obrázky,“ svěřil se školák.

Pracovnice knihoven se shodují v tom, že nejmenší čtenáři žádají především barevné naučné knihy, například o zvířatech, sportu, přírodě či automobilech. „Zvláště dívky pak přecházejí na beletrii,“ uvedla Švábová s tím, že čtenáři rozhodně nezapomínají na Harryho Poterra a jiné dobrodružné a sci–fi žánry.