„Akademii řemesel a prezentaci středních škol jsme připravili pošesté. Máme už dost zkušenosti, takže atraktivní zařízení s předpokládaným převisem přihlášek už ani nezveme,“ uvedla Jana Babická z místního Úřadu práce. Opět se domluvila se zástupci Hospodářské komory, kteří akci obohatili o průřez své činnosti. Z městských úřadů vyšli organizátorům vstříc v Mýtě, Mirošově i Rokycanech.

„My už jsme reagovaly na desítky dotazů, týkajících se náplně práce servírek a číšníků,“ konstatovaly Jana Otcovská s Terezou Kdolskou ze Střední odborné školy v Jeřabinové ulici. Obě třeťačky mladším kamarádům ukazovaly, co se během studia naučily a sekundovala jim Iveta Krausová z prvního ročníku.

Potenciální uchazečku si přišla vybrat i Blanka Kovářová z cukrárny v okresním městě: „Šikovné děvče by se mi hodilo. Poptávka po zákuscích je stále velká.“ Rušno bylo u většiny stánků. Dorazili představitelé středních škol a učilišť z Berounska, Plzeňska i Rokycanska a nechyběli ani náboráři do profesionální armády.

„Z prezentace se stala tradice, a to je dobře. Přicházejí nejen žáci, ale také jejich rodiče. Většina devítiletek přijíždí autobusy podle předem dohodnutého harmonogramu. Pouze Strašičtí a Radničtí zvolili individuální přístup,“ dodala Babická a vzápětí se věnovala bývalé kolegyni z Domažlic, která právě v sokolovně vede týdenní vzdělávací kurs.

„Trvá šest dní a už jsme se toho naučily hodně. Třeba o pracovně–právních vztazích, psychologii, nabídkách zaměstnání a pronikáme do tajů počítačů,“ svěřila se jedna z frekventantek Tereza Hladová z Oseka.