Seděli ve třídě zaražení, po obvyklém halasu nebylo ani vidu. Deváťáci ze ZŠ ulice Míru byli jako vymě-nění. Loučení na ně dolehlo.
„Je to špatné, nechce se nám pryč," posteskla si Zuzka Lorencová. „Jak jsme se těšili na to, až vypadneme, až budeme velcí, tak teď vůbec ne," draly se slzičky do výpovědi Sylvy Praumové. „Nevíme, do čeho jdeme. Je to docela šok. Zároveň jsme smutní, že se rozprchneme. Když jsme se ve čtvrtek při akademii loučili, dostalo nás to. Brečeli jsme všichni. Teď je to možná o kousíček lepší, ale stejně…," zvažovala Denisa Unetičová.
Tím, že se jim dost spolužáků odstěhovalo, třída hodně zeštíhlela, ale tím se zároveň i hodně semkla a nadcházející rozchod mladé lidi hodně zaskočil.
„Z holčiček a kluků, co sem přišli, jste se změnili ve slečny a mladé pány. Ať je cesta, kterou našlápnete po vykročení ze školy, šťastná. A vracejte se k nám, rádi vás uvidíme," popřála včera při slavnostním vyřazení ředitelka Hana Šlégrová. „Někteří míříte na střední školu, jiní do učení, což není o nic méně důležité. Všem přeju, aby se vám dařilo," konstatoval starosta Václav Kočí, který se s vystupujícími školáky přišel také rozloučit. „Nezáleží až tak na tom, co budete v životě dělat, ale hlavní je mít svou práci rád a dělat ji poctivě," přidala ještě radu třídní učitelka Marcela Spěváčková a pak už deváťáci převzali svá poslední vysvědčení ze ZŠ. Nakonec spolu s třídní mířili na slavnostní oběd do pizzerie.
„Na prázdniny mám domlu- venou brigádu v KFC. Těším se na práci s lidmi. Dobroty mě nelákají, těch už jsem přejedená z doby, kdy jsem se zacvičovala," sdělila Denisa. „Já si našla brigádu také, budu roznášet letáky," přidala se Sylva. „My zase budeme s Míšou Tománkovou u nás v zelenině," měla jasno o trávení části volna Zuzka. „To já zvláštní plány nemám. Ale těším se, až se za týden Rosťa Klíma a Aneta Šteklová vrátí z dovolených, že se naše parta zase sejde a bude veselo," dodal Patrik Pur.
Deváťaci se pochlubili i tím, kam kdo zamíří za dalším vzděláváním. Nejspokojenější bylo trio kamarádek, které zvolilo stejnou školu. „Budeme se vídat, i když nemáme stejné obory," byla si jistá Sylva Roučková. „Slíbili jsme si ale, že se budeme scházet všichni, takže tím to dnešní loučení nebude tak hořké," zaznělo nakonec velké přesvědčení a přání zároveň.