Proč? „Někdy bych se vdávat chtěla, ale zatím mám dost času. Počkám si, až budu mít zázemí a jistotu – i v partnerovi. Dnes už není nic zadarmo,“ řekla devatenáctiletá Lenka z Rokycan, která zatím žije s partnerem v jedné pronajaté místnosti. O vdavkách uvažuje, ale až překročí pětadvacítku.

Jsou ale i výjimky. Lenčina kamarádka Iva se provdala už v devatenácti, ačkoli od roku 2002 je to na Rokycansku pro nevěstu spíše ojedinělý věk.

Například před dvěma lety uzavřely sňatek ve věku osmnáct až devatenáct let jen čtyři ženy. Iva je ale spokojená. „Měli jsme se rádi a čekali jsme miminko. Dítě ale hlavním důvodem nebylo, svatbu jsme plánovali už dříve. Přítel je o deset let starší, a tak jsme měli z čeho začít,“ vysvětlila Iva, která prý díky tomu, že špunta často pohlídají prarodiče, nemá ani pocit, že by jí utíkaly kontakty s vrstevníky.

Zajímavé je, že od roku 1995 do roku 2006 statistika na Rokycansku nezaznamenala jediného nezletilého ženicha. Časté už nejsou ani sňatky žen do osmnácti let. Ještě v roce 1991 se jich vdalo dvanáct, statistika za léta 1994 až 1998 už ale zaznamenává vždy jen po dvou těchto nevěstách. Od roku 1999 do roku předminulého se pak vdávaly jen dvě dívky v tak nízkém věku.

Faktem je, že i v okrese Rokycany se snížil počet uzavřených sňatků. Zatímco roku 1991 jich bylo 311, roku 1996 jen 208, v roce 2001 225 a o pět let později 240.