Před třemi roky, v červenci 2007, když se zahajovala další etapa opravy podlah ve škole, vyšla najevo šokující skutečnost. Dřevokazné houby prostoupily všechno natolik, že je ohrožena statika školy. Stavební úřad Rokycany s krajskou hygienickou správou devítiletku s okamžitou platností uzavřel.
Následovala složitá vyjednávání s různými subjekty města kvůli náhradním prostorám pro umístění žáků. „Byla to infarktová situace, ale k prvnímu září se podařilo děti rozmístit,“ vzpomíná místostarostka Marie Hlávková.

Učitelé museli mezitím zvládnout budovu vystěhovat a zařízení i pomůcky přemístit jinam. Nastalo pro ně docházení na čtyři různá místa. Žáci totiž našli azyl v ´družinovém´ zařízení v ulici J. Knihy, v klubovnách sokolovny, hotelu Bílý lev a internátu zemědělského učiliště.

Ze staré budovy, kterou památkáři chtěli zachovat, zůstaly jen obvodové zdi a postupně, jak se nahrazovaly narušené prvky, je prošpikoval úplný ježek traverz.

„Plusem je, že škola byla přestavěna jako bezbariérová. V konečné podobě jsou jednotlivá patra barevně odlišená a žáci se mohou učit v šestnácti třídách a čtyřech odborných učebnách,“ shrnul mluvčí radnice Jan Engler. Rekonstrukcí prošla i malá tělocvična a zcela nově řešený je vstup do ZŠ s přilehlými moderními šatnami. Nachází se v části přistavěné k původní budově zezadu. Vchází se přes odpočinkově stylizovaný a tepanou hradbou obehnaný dvůr s víceúčelovým sportovištěm. Úpravou prošlo i okolí.

Rekonstrukci firma S + H, vítěz výběrového řízení, zvládla za 106 034 467 Kč, včetně DPH, což je méně než vysoutěžená cena. Město na akci obdrželo dotace ve výši 17 700 000 Kč, ze svých prostředků muselo vydat 88 334 467 korun.