„Tuto povinnost totiž ukládá zákon o pomoci v hmotné nouzi, a to nejméně v rozsahu dvaceti hodin měsíčně. Požadovaný rozsah práce splnilo dvaatřicet osob, z toho patnáct lidí odpracovalo dokonce třicet hodin,“ informoval mluvčí rokycanské radnice Jan Engler. Jako čtveřici nejvíce produktivních označil Vlastimila Kopeckého, Milana Giňu, Vojtěcha Duždu a Jana Kalivodu.

Celkem příjemci příspěvku během minulého měsíce odpracovali 909 hodin. „Lidé, kteří vykonávají veřejnou službu, byli po celý červen zařazeni do čtyř skupin. Každý tým pak pracoval vždy jeden týden. Šlo zatím především o čištění a zametání krajnic místních komunikací a chodníků a také o úklid nepříjemných černých skládek, které často na Rokycansku vznikají. Pověřený pracovník města denně zadává i kontroluje plnění těchto úkolů,“ dodal Engler.

Mnozí obyvatelé Rokycan si už povšimli pozitivních změn ve vzhledu města, například v Hradební, Tyršově, Jeřabinové, Čechově a Družstevní ulici, ale také v dalších částech města. V příštích měsících se pracovníci veřejné služby posunou ještě dále. „Je to opravdu dost znát, město hodně prokouklo a zmizely odpadky z chodníků. To určitě ocení všichni Rokycanští. Je rozhodně moc dobře, že dlouhodobě nezaměstnaní chodí pomáhat. Myslím si, že když dostávají peníze, je určitě spravedlivé, že uklízejí a zvelebují tak Rokycany,“ je přesvědčená Bohumila Sulanová.

Úřad práce Rokycany tyto veřejně prospěšné práce podporuje. „Aktuální stav ke konci června byl 45 osob na veřejně prospěšné práce,“ řekl zástupce ředitelky ÚP Rokycany Jan Koranda.

Kromě okresního města zvažovali tuto možnost využít příjemce příspěvku hmotné nouze na úklid také zastupitelé Radnic. „Diskutovali jsme o tom na jednání, ale nakonec jsme se rozhodli, že lidi z tohoto programu nevyužijeme. Bylo by to pro nás dost administrativně náročné. Navíc tyto veřejné práce u nás už realizují čtyři pracovníci, které jsme zaměstnali právě prostřednictvím Úřadu práce Rokycany,“ sdělil včera radnický starosta Josef Pašek.

Diskutujte o užitečnosti a prospěšnosti veřejné služby! Své názory a postřehy pište do diskuze pod článkem nebo na e-mail martina.smejkalova@denik.cz