Pomoc u pracovníků organizace Člověk v tísni na Sokolovsku stále častěji hledají lidé, kteří se ocitnou v tíživé životní situaci. Bývá to například, když se příliš zadluží a vysoké splátky drtí jejich domácí rozpočet. Podle odborníků takový osud postihuje nejen lidi ze sociálně vyloučených lokalit, ale i důchodce, kteří se dostali do dluhové pasti.

„Stává se, že za námi přijde člověk, jenž byl dotlačený k tomu, aby si vzal půjčku, a teď nemá na splátky. Náš pracovník mu může pomoci tak, že společně s klientem řeší splátkový kalendář. Důležité je učinit takový krok, aby se problém dál neprohluboval. Někdy se to podaří, někdy ne,“ nastínil problematiku ředitel sokolovské pobočky Člověka v tísni Jan Němeček.

Organizace už dokonce vydala speciální leták, kde veřejnost varuje, aby lidé neuzavírali smlouvy, kterým nerozumí, a nepodléhali zdánlivě lákavým nabídkám. „V textu se píše, jak mají postupovat, když je někdo osloví a snaží se je zmanipulovat,“ zmínil Němečkův kolega Josef Koprnický, koordinátor sociálních služeb.

„Počet zájemců o naše služby se zvýšil. Třeba v Chodově máme kontaktní místnost, kam za námi mohou lidé chodit. Dá se říci, že poptávka je tu dost veliká. Někdy se bohužel i stane, že terénní pracovník musí kvůli naplněné kapacitě klienta odmítnout,“ přiznal Němeček. „Určitě bychom rádi všude posílili stav našich pracovníků, ve většině lokalit jich je totiž nedostatek. To ale záleží na grantových příležitostech,“ dodal.

Jednou z lokalit, kde se lidé potýkají s dluhy, je Železný Dvůr v Chodově. „Ano, také mě ve městě zastavil nějaký člověk a nutil mi půjčku. Já ho ale odmítla,“ svěřila se obyvatelka Železného Dvora. „Nějací pojišťovací agenti byli dokonce přímo tady. Vím, že lidem nabízeli smlouvy. Kdo je podepsal, měl pak problémy,“ doplnila.

Potíže se zadlužením mají lidé i jinde – například ve Vintířově. „Hlavně to bývají mladí lidé okolo 25 až 30 let, kteří si myslí, že jim rychlá půjčka nějak pomůže. Když pak ale musejí platit šest stovek týdně, tak na to nemají. Podobných případů tu máme asi dvacet,“ uvedl Imrich Horvát z organizace Roma Karlovy Vary, která má ve Vintířově otevřenou kancelář.
„Já klientům pomáhám dávat všechno do písemné formy, tak jak mají žádosti o splátkový kalendář vypadat. Sami by to nezvládli,“ zdůraznil Horvát.