Do vesničky nad Radnicemi, doputovala ze středočeských Kotopek vzácná účelová známka na jeden chléb. „Jde o nevšední a především mlynářské platidlo, které je z regionálního hlediska výjimečnou záležitostí,“ pochlubila se starostka Jana Tomášková.

Vesnička na Radnicku opatruje letitou známku na nákup chlebaZdroj: Deník / Václav HavránekNěkdy před osmdesáti lety obdržel krajánek, pomocník či zaměstnanec místo finančního vyrovnání speciální známku na chleba či pivo. Mohl ji pak uplatnit v daném mlýně. Využívána byla i tehdy, když mlynářská chasa cestovala za prací a bylo jí líto nechat chléb propadnout. Zastavila se tak ve mlýně a případně tu opět našla uplatnění. Velmi často se používala platba pomocí účelových známek také u horníků.

K putování chomelské známky je třeba dodat, že ji pravděpodobně do středočeských Kotopek zanesl nějaký mlynářský chasník. V okolí Hořovic bylo totiž značné množství mlýnů). „Konkrétní známku lze podle našeho kronikáře Tomáše Makaje datovat poměrně přesně do roku 1936, kdy měl pan Fraiberg pronajatý mlýn. Téhož roku nastoupil i nový nájemce,“ dodala Tomášková. V předválečné době se zde nájemci poměrně rychle střídali. A tak je dost možné, že známka už byla neplatná a chasník ji prostě zahodil.