Ve stodole, kde se akce odehrávala, byly plné klece předváděných krasavců a krasavic zvířecí říše. „Máme tu porůznu zastoupeno osmadvacet plemen a barevných rázů králíků, v případě drůbeže je jich dvaadvacet a u holubů šestnáct,“ uvedl za výstavní výbor Zdeněk Záhrobský. „Ve finále jsme akci připravovali dva dny, ale jinak je s tím práce tak na čtvrt roku. Vypsat přihlášky, rozeslat je , udělat katalog…,“ vypočítával aktivity předseda organizace Václav Hrabák. „A to máme výhodu, že klece jsou tu rozestavené celý rok, jen se výstavní prostor upravuje,“ dodal Hrabák.
Zájem o výstavu byl značný. „Je pěkná, velice dobře obsazená soutěžními kusy a dobře připravená,“ chválil Jiří Jágr, předseda okresního výboru Českého svazu chovatelů Rokycany. Navíc upozornil na početnou a dobře pracující základnu s řadou malých členů. „Máme jich čtrnáct, s tím se nemůže pochlubit v okrese nikdo další,“ zdůraznil Hrabák.
„V dnešní době je to opravdu výjimka. V okrese je devět organizací a z někdejší třeba čtyřicítky členů jich v každé zůstalo tak šest – sedm. Vše tam teď závisí na chovatelích od šedesáti let výše,“ podotkl Jágr. Mladí, zejména na severu okresu, podle něj odcházejí z venkova pryč a když zůstanou a s chovatelstvím začnou, sedmnáctý rok věku bývá zlomový. „Shánět krmení, dvakrát denně ho zvířatům dávat, pečovat o ně… Utíkají nám z toho a jen málokdo se k chovatelství, když se ožení či vdají, znovu vrátí,“ vysvětloval.
„Záleží hodně na tom, jak tomuhle koníčku propadnete. Většinou se zájem dědí a musíte mít i v rodině podporu,“ mínil šestnáctiletý Jakub Mezek z Kařeza, který se specializuje na chov drůbeže, zejména zdrobnělých faverolek lososových. „Určitě je také dobré něco vyhrát,“ dodal, „povzbudí to a člověk se také cítí spokojený, že má dobrá zvířata v chovu.“
Mezi nejmladší v branži patří sedmiletí sourozenci Honzík a Dášenka Hrabákovi. Prozradili, že rodiče sice pomohou a hlavně poradí, ale krmit a i jinak se o své svěřence starat musí sami. Odměnou tentokrát Honzíkovi bylo čestné uznání a další získal bráška Vašík.
K úspěšným nadějím chovatelství v Kařeze patří i Deniska a Terezka Plecité, nebo Láďa a Adélka Čechovi. Všichni získali ocenění a Láďa se pochlubil: „Mám už dva roky třicet párů holubů a moc mě to baví. Specializuji se na poštovní a na kingy, mám je i od chovatelů z Polska nebo Německa. Chtěl bych jednou vyhrát mezinárodní výstavu holubů,“ svěřil se dvanáctiletý chovatel svým snem. K týmu nejmladších patří i Jaruška Hrabáková, Lucka a Pepča Šindlerovi, Honzík Vlček, David Reiser a Pavel Pacovský.
Po ukončení dvoudenní výstavy bylo uděleno 25 ocenění. Nejvíce, a to 11, za králíky, 8 pak za drůbež a zbytek připadl na holuby.