Kandidátní listinu na úřad odevzdala strana Urza.cz, Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska, hnutí ANO 2011, Aliance pro budoucnost, ALIANCE NÁRODNÍCH SIL, Česká strana sociálně demokratická, VOLNÝ blok, Svoboda a přímá demokracie, Komunistická strana Čech a Moravy, Hnutí Prameny, Trikolora Svobodní Soukromníci, PŘÍSAHA – občanské hnutí Roberta Šlachty, Strana zelených, hnutí Otevřeme Česko normálnímu životu, hnutí Švýcarská demokracie a hnutí SENIOŘI 21.

Zaregistrovala se také dvě politická seskupení. „Koalice SPOLU – ODS, KDU – ČSL, TOP 09 a PIRÁTI a STAROSTOVÉ,“ uvedla Kurfirstová.

Přijímání kandidátních listin bylo ukončeno v úterý 2. srpna.

LÍDRY KOALIC JSOU BAXA A BERNARD

Jako svého lídra vyšle koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) do voleb Martina Baxu (ODS), plzeňského primátora, krajského zastupitele a nynějšího poslance za občanské demokraty.

Koalici STAN a Pirátů povede první náměstek hejtmanky a bývalý hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (STAN). „Na pirátské straně vnímám energii, nápady a silné ideály s upřímnou snahou změnit život lidí k lepšímu. Na straně STANu vidím zkušenosti, racionalitu a pragmatismus. Občané tak do svých služeb mohou získat ideální tým pro nejtěžší úkoly,“ uvedl Bernard.

Radek Šlouf.
Plzeňák Radek Šlouf získal na olympiádě bronz. Chystá se na srpnovou Sportmanii

Jako dvojka bude za Piráty kandidovat podnikatel Daniel Kůs. Ten se v loňských volbách ucházel o místo senátora.

Komunisté jako jedničku již v březnu schválili současného poslance a krajského zastupitele Jiřího Valentu. „Na druhém místě je Josef Švarcbek, na třetím místě Jaroslav Rehák,“ informoval mluvčí krajské KSČM Jan Rejfek.

OČKOVACÍ KOORDINÁTOR

Sociální demokraté jako lídra nasadili lékaře Robina Šína, který v současné době působí také jako krajský očkovací koordinátor.

Výbor hnutí ANO vybral lídryni v Plzeňském kraji, podle mluvčího hnutí Martina Vodičky se jí stane ředitelka Alzheimer centra Ivana Mádlová. „Na druhém místě pak bude poslanec Jan Volný,“ doplnil Vodička.

Svobodu a přímou demokracii povede do voleb za Plzeňský kraj krajská zastupitelka a finanční analytička Marie Pošarová.