Dvě obce, dva mikroregiony a dva okresy by v tomto roce chtěly spojit obce Dobříč ze severního Plzeňska a Němčovice z Rokycanska. Podařit by se jim to mělo díky více než stometrové lávce, pomocí níž chtějí překlenout údolí řeky Berounky.

Lávka za více než pět milionů korun propojí obec Čivice, součást Dobříče, s osadou Olešná, která zase patří pod Němčovice. Myšlenka vzešla od zastupitelů Dobříče. „Chtěli jsme zámek v Kaceřově napojit na turistickou stezku, která vede na Libštejn na Rokycansku,“ řekl starosta Dobříče Václav Lomička.

Dobříčští tedy začali spolupracovat s Němčovicemi a z obyčejné lávky se stal podstatně větší projekt, který dnes počítá mimo jiné i s lyžařskou sjezdovkou.

„Lávka bude zhruba dva metry široká a více než sto metrů dlouhá. Konstrukci bude mít ocelovou, zbytek dřevěný,“ popisoval Lomička. „Sloužit bude především pro pěší turistiku a pro cyklisty, počítat se dá i s hipoturistikou. Mezi Čivicemi a Olešnou býval kdysi přívoz, dnes je nespojuje nic,“ dodal.
Projekt lávky už obce mají, peníze se pokusí sehnat z fondů EU. Stavět by rády začaly ještě letos.

Němčovický starosta Karel Ferschmann vysvětlil, jak by měla vypadat sjezdovka. „Turisté přijedou autem do Olešné, kde ho nechají na parkovišti. Poté přejdou lávku, kde bude začátek vleku, a mohou hned lyžovat,“ uvedl starosta. Sjezdovka na severním svahu se zasněžováním bude mít délku 360 a převýšení 70 metrů. Vedle ní se má objevit malá trať pro děti. Nová atrakce má začít fungovat od příští zimní sezony. Oživí oblast, která turisticky žije díky vodákům a cyklistům jen v létě.

Projekt sjezdovky je hotový, rychlost stavby záleží na tom, kdy se soukromníkům podaří vykoupit všechny pozemky. Podle starosty by se na sjezdovce držel sníh velmi dlouho – z jihu bude krytá lesem. „Kopec se 400 metry má stejnou výšku jako lokalita, kde se konalo lyžařské mistrovství světa v Liberci,“ uvedl.

Jeden z podnikatelů Vladislav Černý, který je funkcionářem svazu lyžařů, provozuje na blízkém jezu malou vodní elektrárnu. Vodu na zasněžování by bral z Berounky, elektřinu z vodního zdroje.