„Příběh je částečně smyšlený, některé události se ovšem přihodily. Postava Emílie je inspirovaná osudem mé babičky, kterou jsem nikdy nepoznala,“ uvedla autorka. Kmotrem Podbrdských žen se stal básník Martin Poch: „Kniha na první pohled klame. Tváří se jako román pro ženy, ale mnohé si z něho odnesou i muži. Ačkoli příběh odkrývá osudy babičky, matky a dcery, je to postava Mírka, která prostupuje celou knihou,“ řekl, když obálku knihy poléval vodou ze studny autorčina rodného domu, kde se příběh z velké části odehrává.

Děj publikace začíná krátce po první světové válce. Mírek vyrůstá bez matky, která umírá po porodu jeho nejmladší sestry. To ovlivní jeho vztah k ženám. Když si do hospodářství přivádí Emilku zvyklou na láskyplný domov, mladá žena netuší, že na ni čeká hlavně samota a opuštění. Zatímco Mírek odjíždí pracovat do Prahy, Emilka se musí postarat o celý statek, syna a tchána. Přichází druhá světová válka a po ní osvobození, Emilce svítá naděje, plánuje otevření vlastní cukrárny.

Prvodárci krve na rokycanské transfúzní stanici.
Rokycany se pyšní přírůstkem prvodárců krve

Ještě stihne porodit své druhé dítě – dceru Janu – a koncem padesátých let umírá na rakovinu prsu. Jana vyrůstá jen se svým otcem. Je často sama a zakouší, jaké to je, když chybí máma. Když se vdá, ani ona nenajde v rodinném životě štěstí. Strádání předávaná z generace na generaci přechází na její dceru Johanku.

„I když kniha může být místy smutná, protože osudy Podbrdských žen nebyly jednoduché, na konci je naděje. Nejmladší Johanka se totiž rozhodne vykročit z místa a osvobodit tak nejen sebe, ale i další ženy ve svém rodě,“ dodala Poncarová.

Knihu vydalo nakladatelství Motto. Autorka připravuje také besedy s veřejností a autorská čtení. První se uskuteční v Radnicích v kavárně La Boema v neděli 25. listopadu od 15 hodin.

Ilustrační snímek.
Hasiči školili slabozraké