„Novin, které o dění informovaly pravdivě, bylo zoufale málo. Svobodné slovo či Lidová demokracie, to prostě nestačilo. Zejména, když je prý příslušníci VB zlikvidovali cestou na stánky,“ vzpomíná jeden z tehdejších aktivistů a nyní dlouholetý starosta Němčovic Karel Ferschmann.

První velké vystoupení v Rokycanech se konalo v den generální stávky 27. listopadu na Masarykově náměstí. Proslovy ale nebylo téměř slyšet a jeden z ´revolucionářů´ Jiří Hájek zavelel: „Jdeme si pro mikrofon k předsedovi národního výboru Poduškovi.“ Právě projev tehdejšího představitele města byl přijat sympaticky, zatímco vedoucí tajemník OV KSČ Nenádl byl vypískán.

To už se ale daly věci do pohybu a vzniklo okresní koordinační centrum Občanského fóra. Mluvčím byl právě Ferschmann, který seznamoval v rámci kulatých stolů další subjekty s požadavky OF. Týkaly se odstranění komunistických poutačů a hesel, návratu pamětní desky americké armádě na radnici či kádrových změn ve vedení okresního města nebo ONV. „Že se blíží vánoční čas, jsme vůbec nevnímali. Franta Hlad, Jarda Vítek, Honza Kalvoda, Jirka Šnajdr a další kolegové jezdili i do těch nejmenších vesnic a vysvětlovali lidem, o co nám jde. Měli jsme konečně k dispozici místnost s telefonem v sokolovně a operativně mohli reagovat na dění. Bývalý voják Petr Pařízek z Mirošova nás třeba upozornil na pálení dokumentů STB v Brdech,“ vrací se Ferschmann o třicet let zpět. Nezapomene na náhlé Poduškovo úmrtí (29. listopadu 1989) nebo na snahy pražského mocipána Kapka ukončit svůj život v rekreačním sídle u Svinné. Úspěšný byl až jeho druhý pokus v květnu 1990…

Robota ovládá přednosta urologické kliniky Milan Hora joystickem.
Robotické operace začnou v Plzni už příští rok