„Ještě před tím jsme během jednoho týdne našli šest takto usmrcených poštolek, které bohužel využívají sloupy elektrické vedení k páření. Všechny takto uhynulé jedince ale nenajdeme,“ konstatoval Moulis s tím, že zvláště tragické je to na jaře, kdy řada druhů hnízdí. „Pak dochází také ke smrti mláďat, která marně čekají na návrat rodičů,“ vysvětlil.

Ochranáři ale jen nepočítají elektrickým proudem zasažené ptactvo. „Už se to několikrát řešilo s energetiky. Ti slíbili, že budou při rekonstrukci vedení instalovat typy sloupů, které ptákům tolik neškodí,“ řekl Moulis.

To potvrdil i mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Martin Sobotka. „Nové úseky ze zákona stavíme tak, aby to bylo pro ptáky bezpečné. Sloupy vyměňujeme nebo osazujeme zábranami proti usedání ptactva. V následujících pěti letech tak ČEZ investuje do ochrany ptactva v celé republice sto milionů korun,“ sdělil Sobotka.

Nad rámec zákona tak letos energetici na západě Čech proti úrazům ptactva zabezpečí šestapadesát kilometrů vedení se 657 sloupy nebo stožáry. Například na Rokycansku tak zajistí devět kilometrů vedení se 106 sloupy.

Prvotním důvodem zranění a úhynu ptáků kvůli zásahu elektrickým proudem jsou podle Moulise ve volné krajině chybějící remízky. „Ptáci pak nemají jinou možnost odpočinku,“ dodal ochranář.

Při nálezu zraněného živočicha na Berounsku, Hořovicku a Rokycansku doporučuje věc nejdříve konzultovat na čísle 603 329 922.