„Posekané louky či lány obilí skýtají především pro dravce a sovy řadu příležitostí k nasycení. Dá se téměř říci, že je doba hojnosti, a tím i nejlepší příležitost k návratu volně žijícího živočicha zpět do přírody,“ uvedl Pavel Moulis ze záchranné stanice. V neděli 22. srpna se takto na svobodu vrátilo káně s téměř románovým příběhem.
„Před rokem, 28. srpna, nalezli myslivci v Otročiněvsi na Berounsku zraněné káně lesní, které bylo označkováno německým kroužkem. Dravec se zranil o dráty elektrického vedení. V rokycanské záchranné stanici jsme mu poskytli první pomoc. Po několika dnech léčení jsme káně předali do pražské záchranné stanice živočichů v Jinonicích na přepeření, neboť ruční letky a část ocasu bylo poškozeno. I přesto, že zranění tentokráte nebylo vážné, muselo se káně nechat ve velké voliéře téměř rok přepelichat, což v Rokycanech z kapacitních důvodů nebylo možné,“ rozhovořil se Moulis.
Podle kroužku se podařilo zjistit, že káně pocházelo původně z německé zoo v Norimberku, odkud bylo vypuštěno na svobodu. Bohužel po třech týdnech utrpělo na berounsku popáleniny od elektrického vedení.
„Přepelichání v Praze proběhlo bez problémů a dravec mohl být v podstatě po roce vrácen zpět do přírody. I přesto, že se jedná o našeho nejběžnějšího dravce, mu byla věnována maximální pozornost. Je tedy na místě poděkovat všem zachráncům, kteří pomohli, zejména pak myslivci Josefu Šinklerovi z Otročiněvsi a Věře Přibylové ze záchranné stanice živočichů z pražských Jinonic, kde mohlo káně přepelichat a připravit se na plnohodnotný návrat do volnosti,“ doplnil Moulis dramatický příběh káněte, který ale tentokrát dobře dopadl.