„S přítelkyní jsme se právě nastěhovali do nově postaveného domku. I když máme plynový kotel, využíváme hlavně krb v obývacím pokoji. Dřevo je teď totiž podstatně levnější,“ svěřil se David Svoboda, který věří, že zima tak příliš nezasáhne do jejich rodinného rozpočtu.

Zvýšenou poptávku po tuhých palivech potvrzují také prodejci. „Zájem o palivové dřevo se u nás výrazně zvedl. Je to nejspíš tím, že lidé v souvislosti se zdražováním energií přecházejí na levnější topení dřevem, případně si jím alespoň přitápějí,“ myslí si Stanislav Suda z Lesů města Rokycan. Ceny podle něj zachovala tato společnost stejné jako v předchozích letech. „Momentálně téměř nestíháme pokrýt poptávku, ale snažíme se všem zákazníkům vyjít vstříc,“ dodal Suda.

Podobnou situaci zažívají také v uhelných skladech. „Zájem je o všechno – uhlí i brikety. Ty lidé v poslední době žádají stále častěji. Jsou totiž už skoro stejně drahé jako uhlí a mají delší výhřevnost,“ vysvětlila Marie Jurčíková z rokycanských uhelných skladů, kde poptávku po těchto palivech registrují během celého roku. „V létě zákazníci využívají slev,“ řekla.

V západních Čechách cena plynu stoupla od 1. října o deset procent. Zdražení elektřiny mohou uživatelé očekávat od Nového roku.

Gabriela Karníková, Martina Šmejkalová