Členové volebních komisí si ovšem takový pohled užít nemohli. Před osmou hodinou už podávalo kvarteto členů v Bezděkově a čekalo, až předsedkyně odemkne dveře do sídla úřadu. "Už pátek byl hodně zajímavý a jsme na šedesáti procentech. Letošní účast je zkrátka o poznání vyšší než v letech minulých," dozvěděli jsme se od komisařů. S přenosnou schránkou vyrazili po obci už v pátek a rovněž na sobotu byl ohlášený jeden žadatel.

Němčovičtí (v sestavě pět dam a jeden muž) to měli o něco snazší. Nemuseli s urnou (přestože tenhle výraz si jim moc nezamlouvá) po vesnici a předností je volební místnost v hostinci. Zejména, když se vařečky ujal starosta Karel Ferschmann. Sobotní snídaně tak byla s vajíčkem, šunkou, atd. a ani další strava nepostrádala kreativitu. "Pořád mne to baví. Hlavně, když děvčatům i jedinému mužskému protějšku chutná," usmíval se vousatý představitel obce.

V okresním městě s dvanácti okrsky si atmosféru voleb poprvé vyzkoušel v jednom z nich osmnáctiletý Jan Moulois: "Docela jsem se těšil a byl zvědavý, jak to probíhá. Měl jsem jasno a dal přednost Pirátům," prozradil při odchodu z budovy nového gymnázia.

Rozhodují o kanalizaci

Smědčice jsou po Příkosicích druhým místem okresu, kde lidé rozhodují o kanalizaci. Zatímco na jihu vybírají její variantu (tlaková či spádová), ve Smědčicích řeší, zda ke stavbě vodovodu připojit další mohutnou investici.

„Už máme přes 47 procent těch, kteří využili šanci a hlas odevzdali. Prakticky všichni si berou obě obálky,“ sdělil před 19. hodinou předseda komise Petr Suchý a s uzavřením místnosti ve 22 hodin mohl konstatovat, že číslo narostlo na 62 procent. Až v sobotu se jeho kolegyně chystají s přenosnou urnou za žadateli. O žaludky komisařů se postarala starostka Jana Šrédlová a něco na zub donesli spoluobčané.

Volební místnost ve Střapoli prokoukla  

Střapole je jedním z okrsků pod bušovickým úřadem. „Zatím jsme na 31 procentech, ale počkejte chvíli. Mužská část obce chodí po 19. hodině na pivo, takže číslo enormně vzroste,“ měla v pátek po setmění jasno zapisovatelka Iveta Radová. Funkci vykonává už dlouho a stejně je na tom předsedkyně komise Vlasta Klausová. S bývalým prezidentem ji pojí příbuzenský vztah. Dámy upozornily na rekonstruovaný společenský objekt v centru vesnice. Například ve volební místnosti byly opravené podlahy i strop. Dva senioři požádali o to, aby mohli svůj hlas odevzdat doma. A dodejme, že nejstarší je ve voličském seznamu pětadevadesátiletý a stále vitální chlap.

V Kamenném Újezdu jezdili voliči výtahem

Rekonstrukce úřadu se promítla průběhu parlamentních voleb v Kamenném Újezdu. Lidé museli v obci u Rokycan za komisí do zadního traktu objektu jet výtahem. Měli to jednodušší, neboť ho obsluhovala malá Anežka. „Je nás tady pět žen a jak je zvykem, začínaly jsme pátečním obědem,“ vyjádřila se předsedkyně komise Jarmila Planetová. Úderem čtrnácté hodiny dámy odbavily první netrpělivé voliče. Celkově mají v seznamu registrováno 670 jmen.

Ve Vískách musí voliči do patra

Vyšplhat se do místnosti s urnou ve Vískách na jihu Rokycanska, to vyžaduje slušný horolezecký výkon. Přesto cestu zvládlo během úvodní půlhodinky hned šest z padesáti zapsaných voličů. Byla mezi nimi nejstarší dáma, které je 86 let! V komisi zasedla mimo jiné starostka obce Květa Frűhaufová, ale tentokrát je ´podřízená´ předsedkyni Jiřině Štokrové. „My to ale tak nebereme. S Lenkou Šímovou, starostkou i zapisovatelkou Nikol Michálkovou je radost spolupracovat,“ sdělila rezolutně šéfka čtyřčlenného týmu.

Mirošovští mají tři okrsky

Na třech místech vybírají poslance obyvatelé Mirošova. Okrsek s označením 1 je umístěn v knihovně, kde má komisi na povel Irena Švecová: „Je tu zapsáno 636 mužů a žen. Zapisovatelka Markéta Beránková právě vyrazila s přenosnou urnou za jedním žadatelem.“ Forma stravování je řešena přes stravenky, komisaři přímo dostali nápoje.

Hrádečtí vybírají ve třech okrscích

Na třech místech volí poslance do dolní komory parlamentu také v Hrádku u Rokycan. V Domě kultury figuruje v seznamech 744 mužů a žen. Ti nedočkaví dorazili už před páteční čtrnáctou hodinou, ale jedna z žen nepochodila. Komisaři ji neobjevili a důvod byl za chvilku zřejmý. Patřila totiž do okrsku v mateřské škole. „Zatím jsme na žádný problém nenarazili. Lidé chodí v rouškách a kdo by ji třeba neměl, stejně ho musíme odbavit. Jenže poté bychom museli vše dezinfikovat,“ hlásila předsedkyně Vladimíra Monhartová.

Pátek na severu Rokycanska

Volební komise netrpěly samotou ani v pátečním večeru. V severní části Rokycanska se počet příchozích spoluobčanů blížil padesáti procentům.

Smědčice jsou po Příkosicích druhým místem okresu, kde lidé rozhodují o kanalizaci. Zatímco na jihu vybírají její variantu (tlaková či spádová), ve Smědčicích řeší, zda ke stavbě vodovodu připojit další mohutnou investici. „Už máme přes 47 procent těch, kteří hlas odevzdali. Téměř všichni si berou obě obálky,“ sdělil předseda komise Petr Suchý. Až v sobotu se jeho kolegyně chystají s přenosnou urnou za žadateli.

Střapole je jedním z okrsků pod bušovickým úřadem. „Zatím jsme na 31 procentech, ale počkejte chvíli. Chlapi chodí po 19. hodině na pivo, takže číslo enormně vzroste,“ měla jasno zapisovatelka Iveta Radová. Funkci vykonává už dlouho a stejně je na tom předsedkyně komise Vlasta Klausová. S bývalým prezidentem ji pojí příbuzenský vztah.