„Ceníme si jejich zkušeností a trpělivosti, se kterou umějí tito starší lidé komunikovat s našimi návštěvníky. Navíc mladého člověka bych na sezónu od dubna do října, a to včetně sobot a nedělí, nesehnala,“ říká ředitelka rokycanského Muzea dr. Bohuslava Horáka Miroslava Šandová, která má mezi stálými zaměstnanci tři starobní důchodce a na dohodu další čtyři.

V dobřívské Mošnově síni, kterou muzeum spravuje, si k důchodu přivydělává i Ivana Němcová. „Kdybych měla slevu na dani, to by bylo výborné. Každá stovka k penzi je dobrá, i kdyby šlo o malou částku,“ myslí si Němcová.

Nově si totiž mohou i penzisté, kteří dosud tuto možnost neměli, odečíst slevu z daně. Sezónní průvodkyně, která pracuje na dohodu o provedení práce, se to ale týkat nemusí. Záleží na tom, zda má u zaměstnavatele podepsané prohlášení k dani. Pak může také uplatnit měsíční slevu. Pokud ale prohlášení podepsané nemá, záleží na tom, zda má příjem do pěti či nad pět tisíc korun.

„Do pěti tisíc mu zaměstnavatel srazí srážkovou daň patnáct procet. Pokud má příjem nad pět tisíc, strhne mu zaměstnavatel tuto daň formou zálohy a zaměstnanec může také uplatnit slevu na dani. Tyto příjmy už podléhají zúčtování daně,“ upozornila mluvčí Finančního ředitelství v Plzni Michaela Hošťálková.

Josef Kokoška, který si v sezóně přivydělává rovněž na dohodu na rokycanském zimním stadionu, to neřeší. „Nedělám to pro peníze. Dokud mně vydrží zdraví, beru to tak, že se aspoň dostanu mezi lidi,“ řekl důchodce, který se o zimní stadion stará od doby, co byl postaven.

Také tady rádi využijí práci penzistů. „V důchodu máme čtyři stálé zaměstnance a ještě lidi na dohody. V sezóně si tak přivydělají a nám to také vyhovuje. Když vezmu do pracovního poměru člověka v produktivním věku, musím jej zaměstnat na celý rok a tím se zvyšují náklady,“ sdělil vedoucí zimního stadionu Vladislav Bejček.

Důchodce rádi zaměstnají i některé průmyslové podniky z okresu, většinou ale na plný pracovní úvazek. Zkrácený totiž obvyklý směnný provoz neumožňuje. „U nás v Rokycanech máme deset důchodců. Pokud na práci stačí, mohou zůstat pracovat i v penzi. Odečet byl na jejich výplatě znát,“ řekla Radka Cafourková ze společnosti Borgers, která dává v Rokycanech, Hrádku a Volduchách práci zhruba dvěma tisícovkám lidí.

Starobních důchodců je podle posledních údajů České správy sociálního zabezpečení na Rokycansku celkem 7060, z toho 3269 mužů a 3791 žen.