Chirurg Karel Východský a gynekolog Václav Opatrný na televizní obrazovce sledovali příspěvek o unikátním zákroku svých kolegů z východních Čech, kteří operovali dělohu a zároveň žlučník. „My už přitom máme dva takové zákroky za sebou. Jen nás nenapadlo, abychom je náležitě prezentovali. O slávu nám určitě nešlo,“ konstatoval Opatrný, který působil ve zdejší nemocnici jako primář a poté přešel do privátní sféry. S novinkou se seznámil před šesti lety při kongresu v Los Angeles. „Jde o metodu, která šetří pacienta i náklady, což je pro americkou medicínu typické,“ dodal gynekolog.

Po návratu ze zámoří oslovil partnera z chirurgické branže a hned v listopadu 2003 spolu úspěšně realizovali první takový zákrok. „Počet žen se souběhem nemoci žlučníku a dělohy je značně omezený. Přesto jsme se do operace pustili s tím, že nejprve jsem laparoskopicky odstranil žlučník s kameny a kolega Opatrný si obdobnou metodou poradil s myomatosní dělohou,“ přiblížil průběh Karel Východský.

Druhá operace následovala v červnu 2007 a opět se podařila. „Obě pacientky se zotavily rychle, žádné komplikace nenastaly,“ zdůraznil Opatrný. Rezolutně kroutí hlavou nad tvrzením, že první takový zákrok v Evropě byl prý proveden v roce 2007 ve Štrasburku: „Hřeje nás fakt, že zdařilou kontinentální premiéru jsme uskutečnili podstatně dříve v malé nemocnici okresního typu.“