Pokud by motorista úmyslně zapomněl svůj propadlý doklad doma a myslel si, že unikne trestu, mýlí se. „Za řízení bez dokladu mu hrozí stejný postih, jako kdyby měl ten neplatný u sebe. Při kontrole mu mohou policisté uložit blokovou pokutu až dva tisíce korun,“ uvedl mluvčí Městského úřadu Rokycany Jan Engler.

Podle vedoucího dopravního inspektorátu Policie ČR Rokycany Vladimíra Husáka zjistit skutečnost, že má řidič svůj průkaz neplatný, mohou navíc strážci zákona okamžitě na místě. „A to provedením lustrace přes evidence, kde jsou tyto údaje zaznamenány,“ vysvětlil Husák.

V současnosti má na Rokycansku neplatný řidičský průkaz 2084 motoristů. Je však možné, že řada z nich už nový doklad nechce. Pak se ho mohou písemně ze zákona vzdát. „Řidiči potřebují občanský průkaz a vyplněný tiskopis, který získají na odboru dopravy, popřípadě na internetu, a musí odevzdat starý řidičský průkaz,“ vysvětlil Petr Stašek z odboru dopravy rokycanské radnice.

Druhá vlna výměny řidičských průkazů začala letos. Týká se dokladů vydaných v období od 1. 1. 1994 do 31. 12. 2000. Řidiči mají na jejich výměnu čas do nejpozději do 31. prosince 2010.