„Když nejvíc mrzne, lidé pokud možno nevycházejí. Jakmile se jen trochu oteplí, je to poznat. Nejvíc ošetřujeme zhmožděniny kotníků, zlomené ruce, naraženiny,“ vypočítával. Rada odborníků proto zní, co nejméně vycházet. I kvůli nachlazení, jehož výskyt zase potvrdili praktičtí lékaři. Dobré však je, že momentálně mělo ubýt chřipek.

„Já chytila nějakou angínu nebo virózu. Trápí mě to už tři dny a nepolevuje, teď na poledne, když je trochu lépe, jsem se tedy vydala k lékaři,“ sdělila Markéta Krátká, mířící do ordinace doktorky Schwarzové.

Mrazy a led však trápí i zvířata. „Obvyklé je nyní jejich prochlazení, ale naštěstí se jen málokdy setkáme se zanedbáním péče majiteli. Hodně také vzrostly úrazy,“ informoval veterinární lékař Václav Vozák ze Zbiroha. „Psi nedobrzdí let, narazí na něco a zlomí si často nohu,“ dodal. Časté jsou i přetrhané kolenní vazy či vykloubení kyčelního kloubu. Konstatoval také, že přes svízelnou finanční situaci lidé v případě nutnosti pro své miláčky nelitují peníze na operace.

Pokud jde o velká zvířata, zejména krávy a koně, je podle veterinářů situace lepší, protože jsou ustájená.

Také psy by při teplotách kolem minus patnácti stupňů už ale měli majitelé brát dovnitř.

U volně žijící zvěře slabé kusy na extrémní teploty doplácí životem. „Tak to v přírodě je, těžko dělat jaká opatření. Každopádně ale teď oproti první polovině zimy ve zvýšené míře podáváme seno, jádro a také sůl,“ sdělil jednatel Lesů města Rokycan Václav Blecha.