Jednak je v rámci optimalizace železniční trati naplánovaná rekonstrukce mostu přes silnicí třetí třídy č. 2341 v Holoubkově. Úplná uzávěra bude vyhlášená od 1. července do 25. srpna 2009. Vedle toho má obec v plánu o prázdninách se už konečně pustit do výstavby komunikace v novém stavebním obvodu Chejlavy.

V prvém případě bude část Holoubkova zcela neprůjezdná a objízdná trasa oficiálně povede přes Medový Újezd po silnici III/11721. Většina dopravy se tedy přesune do horní části, kde podle místních značně zhoustne. „Pro lidi, co bydlí v území, a některé firmy – Colloredy, DCK a jejich zaměstnance – bude situace nepříjemná. Na místo se dostanou jen oklikou. Pěší to naštěstí mohou vzít lávkou za nádražím,“ podotkl starosta Miroslav Vild.

Doplnil, že auta vozící materiál se pravděpodobně budou potkávat, ale nemělo by to podle něj být „tak divoké“. Větší strach má z jízdy plných náklaďáků po hrázi rybníka, která je ve špatném stavu, a proto je na ní zavedený i řízený provoz. „Výhodou je, že se tam nebudou střetávat s dlouhým nákladem dříví. To lesáci, kvůli uzavření viaduktu při úpravě trati budou muset vozit jinudy,“ uvedl starosta.

„Ani si nedokážu představit, jak nás to omezí v sezóně a jak vše vyřešíme,“ sdělil Vladimír Záhlava z firmy DCK. „Vyřešit musíme zásobování, vyvážení výrobků… Patrně bude třeba pomýšlet i na eventualitu náhradních skladů,“ dodal.

Lesní správa J. Colloredo Mannsfelda se už od minulého týdne na uzavírku snaží částečně připravit tím, že z porostů od Svojkovic, kde se těžilo a odkud to vlastně měli do manipulačního skladu nejblíž, teď na úkor jiných míst urychlují vyvážení. „Pak by se zbytečně najížděly kilometry,“ informoval Josef Lukeš z firemního střediska dopravy. „Nezbude než objíždět přes Rokycany a Dobřív, nebo přes Kařízek, Cheznovice a po tankovce zpět,“ dodal.

„I tak bude hráz dost zatěžovaná. Potřebujeme na hasičské cvičiště poblíž rybníka svézt ornici z Chejlav,“ vysvětloval Vild.

Výstavbu plánovaných komunikací obec už dva roky odkládala pro nedostatek peněz. Nevyšly dotace. Teď Holoubkov požádal o evropské peníze potřetí, chtěl by dostat zhruba šest milionů. „I kdyby to znova nevyšlo, věříme ale, že ano, do stavby bychom se pustili. Nějaké prostředky máme a zbytek by se musel překlemnout nejspíš úvěrem,“ uvažují představitelé města. Podle nich už nejde v lokalitě výstavbu komunikací déle odkládat.

Podle nich už nejde v lokalitě výstavbu komunikací déle odkládat. Bude jich asi čtyři sta třicet metrů. „Potřebujeme vytvořit přístup do stavebního obvodu a hlavně zokruhovat trasu na těžkovskou ulici, aby se zajistila průjezdnost,“ vysvětlovali. Výběrové řízení na dodavatele stavby už obec vyhlásila a 29. června by se měl za pomoci specializované firmy vybrat.

„Máme v Holoubkově chatu u rybníka. Vždycky se tam těšíme na odpočinek. Teď je rybník vypuštěný a ještě se na parcelu budeme špatně dostávat. Se sousedy jsme se dohadovali, jestli sem vůbec jezdit,“ uvedla Alena z Plzně.

Místní zase nemají radost z vidiny zahuštění dopravy na hlavním průtahu obcí. „Budou prázdniny a znáte děti,“ zaznívalo s malými obměnami. Od přestavby viaduktu si ale slibují lepší uspořádání místa a přehlednost okolí.