Osmistupňový mráz a tudíž ztvrdlou zem přivítali v sobotu obyvatelé ejpovické čtvrti V Rákosí. Mají už dost nepořádku, souvisejícím s modernizací frekventované železniční tratě mezi Plzní a Prahou. Nánosy bahna znásobily plískanice i laxní přístup stavařů.

„Trvá to už prakticky celý rok 2014. Chápeme, že při obří investici musíme vydržet nějaký ten nepořádek, jenže tohle je šlendriánství," tvrdil rozčilený majitel rodinného domu Petr Tuček. Pokud uklízel Metrostav, byla prý situace snesitelná. Jenže pak se prací ujala společnost Subterra a na frekventované komunikaci přibývalo bláto. Nespokojení nájemníci se při jednání zastupitelů 11. prosince dozvěděli, že o týden později zajistí úklid Správa železniční dopravní cesty a řidiči byli upozorněni, aby 17. i 18. 12. v ulici neparkovali. Čištění se skutečně konalo, jenže ne tak, jak si Ejpovičtí představovali. Tedy ručně s použitím košťat a lopat „Jeden těžký stroj, který zametl pouze střed prašné vozovky, to nás neuspokojilo. Zejména, když vysypaný štěrk k domům se stal spíše přítěží. Stačilo jednou přejet a hned se vytvořily hluboké koleje," ukazoval na stav před svými vraty Petr Kop. Soused Láda Novák mu přitakal: „Ejpovice se stanou přestupním uzlem na Radnicko. Takže máme sice super zastávku se dvěma nástupišti a výtahem, který komunikuje i v angličtině, ale podívejte se, jak už nyní to vypadá v podchodu. Kdo bude ten binec uklízet?"

Vyasfaltování ulice V Rákosí brání uvažovaná výstavba kanalizačního řadu. Takže zatím tu denně projíždí desítky nákladních vozidel a směřují s nákladem za obec. A místní s lítostí sledují, jak je nenávratně zničena kdysi hodně využívaná cestička k sousedům do Kyšic.

Stanovisko zmíněné firmy jsme nezískali. Na stavbě panuje do 5. ledna sváteční klid zbraní.