„Projektovou dokumentaci i stavební povolení – všechno máme. Jen ne peníze,“ konstatovala starostka Marie Šrailová. „Potřebujeme na akci tak šedesát milionů. Dotace s příznivým finančním spolupodílem obce nám ale, bohužel, nevyšla. Při sedmimilionovém rozpočtu nemůžeme svou kasu zadlužit třicetimilinovým výdajem, jak nám nabídli,“ vysvětlovala Šrailová. O výhodnou dotaci tedy nadále usilují. „Nebude to však jednoduché. Příliv evropských peněz na tyto účely by měl končit,“ obává se.

Navzdory řečenému však už byli nuceni zčásti se do výkopu kanalizace pustit. Ovšem, jen v malém rozsahu. „V souvislosti s probíhající optimalizací trati jsme ´hrábnout´ zkrátka museli. Nepustili by nás pak do upraveného území,“ vysvětlovali představitelé Ejpovic. Většina obce leží na jedné straně trati, ale čističku budou mít na druhé. Část výkopů podél kolejí, souvisejících s budoucí kanalizací, a průnik pod nimi bylo proto třeba udělat s předstihem 
a za peníze z vlastní kasy.

„Kanalizace je základem dobře fungující obce,“ míní Ejpovičanka Květoslava Veselá. „Nám se tady zatím podařilo udělat jenom dešťovou a splaškovou ještě nutně potřebujeme. Zvláště v teplých dnech či před deštěm tu panuje i dost nepěkný zápach,“ podotkla.

V současnosti obec připravuje k podání novou žádost o dotaci. Maximálně by díky ní ale mohli dosáhnout na 30 milionů. Podle finančních odhadů místních by to ale stačilo tak na čistírnu a napojení zhruba třetiny obce. „Vzhledem k už řečené výši obecního rozpočtu hodně ještě také záleží na okolnosti, kolik procent z možné částky – zda šedesát, sedmdesát, osmdesát či devadesát procent – nám dají a jaký by tím měl být náš doplatek. Pokud bychom dostali jen šedesát procent, podíl obce by ve výsledku představoval spoustu milionů. Zadlužení Ejpovic by tím bylo tak veliké, že do toho by se opět jít nedalo,“ obává se starostka.