Na pětačtyřiceti panelech o rozměru dva krát tři metry se před hosty rozvinula do neuvěřitelné délky sedmdesát metrů (!) nejznámější kniha spisovatelky a ilustrátorky Lucie Seifertové nazvaná Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí.

„Jedná se o kombinaci prostorového leporela a komixu, který humornou formou zpracovává dějiny české kotliny od dob mamutů do současnosti,“ uvedl vydavatel Petr Prchal. „Kniha se dá rozvinout do devítimetrové délky, kde se na pozadí jedné krajiny odvíjí celá naše historie,“ dodal.

Seifertová posbírala za tuto knihu spoustu cen: Magnézia litera za nejlepší knihu roku, Zlatou stuhu za nejlepší populárně naučnou knihu a Zlatou pečeť za nejlepší polygrafický výtvor roku. „Dostali jsme dobrý nápad tuto knihu zvětšit do nehorázných rozměrů sedmdesáti metrů délky, dvou metrů šířky a váhy téměř jedné tuny a vyrazit s ní na turné jako s výstavou,“vysvětlil Prchal.

Premiéra se uskutečnila v Národním muzeu v Praze a poté se vydali po vlastech českých. „Výstava je už vyprodaná do půlky roku 2010 a doposud ji vidělo na 250 tisíc lidí,“ uvedl vydavatel.

S leporelem se autoři vydali i do zahraničí. Nejprve se zúčastnili knižních veletrhů ve Frankfurtu n/M, v Bologni a Lucembursku. „Loni jsme uvedli anglickou verzi ve Spojených státech amerických, např. v New Yorku, Washingtonu D. C., Houstonu v Texasu, Nebrasce. Návštěvníci si ji prohlédli asi ve čtyřiceti kulturních centrech, galeriích, univerzitách ve většině států unie,“ dodal Prchal.

V Rokycanech si můžete výstavu, na jejímž uspořádání se spolupodílely městská knihovna a ZUŠ, prohlédnout do konce letošního roku. Přesvědčíte se, že o zápis do Guinessovy knihy rekordů se uchází právem. Součástí expozice je prodej oceněného leporela. Více informací získáte v knihovně.