VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Expedice Chmelíř šla tunelem

Rokycansko - Turisté z řad štamgastů známé rokycanské pivnice absolvovali výlet unikátní chodbou.

23.1.2012
SDÍLEJ:

Jedním ze dvou tunelů z Ejpovic směrem Horomyslice a Dýšina prošlo v sobotu čtrnáct turistů a také tři psi. Foto: Deník

Šest speciálních obleků, povinné baterky na čele a dostatečná zásoba pití. Taková byla příprava čtrnácti rokycanských turistů na nevšední sobotní výšlap. Zamířili do jeden a půl kilometru dlouhého tunelu, který začíná u Ejpovic a končí poblíž Dýšiny.

„Většina z nás se přepravila vlakem do Klabavy. Téměř kosmické skafandry budily na nádraží pochopitelnou pozornost,“ konstatoval organizátor Zdeněk Chmelíř ze stejnojmenné pivnice. Pozval nejen štamgasty tohoto zařízení, ale také další přátele, aby s nimi prohlédl tajemné území. „Z Klabavy jsme vyrazili směrem na Ejpovice a za novým mostem vlezli do tunelu. Je docela suchý a zhruba v jeho třetině už jsme na druhé straně viděli pověstné světýlko,“ přiblížil trasu Marek Šott. Badatelé si uvnitř tubusu přiťukli na zdraví a někdy po poledni se dostali ven. V Dýšině usedli na zpáteční spoj a U Chmelířů si dlouho do noci vyměňovali poznatky.

Tunely byly původně určeny k odklonu říčky Klabavy, která stála v cestě těžby v lomu. Jsou celobetonové, mírně skloněné a jejích výstavba byla značně nákladná. Po kolaudaci v roce 1958 došlo přemístění toku říčky Klabavy do jejich útrob. Po skončení prací v lomě roku 1975 byla Klabava opět svedena do původního řečíště. Po vytěžení vznikla v lomu prohlubeň, takže došlo k jeho zatopení a rázem vzniklo rekreační místo vhodné ke koupání a kempování. Dodejme ale, že ještě v roce 2002 při povodních se tunely znovu valila voda.

Autor: Václav Havránek

23.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení