„Pachatelé se vydávají za sčítací komisaře. V několika případech pod touto legendou vstoupili do bytů seniorů, kteří až po jejich odchodu zjistili, že jim z bytu zmizela finanční hotovost. Dva případy se odehrály v Kutné Hoře, jeden v Plzni a jeden v Karlových Varech,“ uvedl Ibehej.

Mluvčí k upozornění přidal i několik rad, jejichž dodržováním se šance podvodníků na úspěch značně sníží. „Každý sčítací komisař se musí sám prokázat speciálním průkazem. Jeho součástí je fotografie, jméno komisaře, logo sčítání lidu, ochranný kruhový hologram i číslo průkazu. Společně s průkazem musí každý komisař předložit i svůj osobní doklad, kterým je nejčastěji občanský průkaz,“ uvedl Ibehej.

„Sčítací komisaři, kteří roznáší formuláře do domácností, jsou pracovníci České pošty. Každý z nich má proto přes rameno modrou brašnu se žlutým logem pošty. Komisař v žádném případě nepotřebuje vstupovat do domu či bytu. Pokud někdo prohlásí, že si musí prohlédnout vaši nemovitost, rozhodně jde o podvodníka. Formuláře vám může předat přes plot, u branky či na chodbě bytového domu,“ pokračoval mluvčí.
Sčítacím komisařům by lidé podle něho neměli v žádném případě platit, a pokud si jej domů pozvou sami, měli by být maximálně obezřetní. „Pokud budete mít podezření, kontaktujte okamžitě policii na lince 158,“ dodal Ibehej.