VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fantlová okouzlila na dvě stě posluchačů

Rokycany – Oslavu svátku okresního města vlastně už ve středu večer zahájilo nevšední povídání.

15.9.2017
SDÍLEJ:

PO POUTAVÉM VYPRÁVĚNÍ Zdeňky Fantlové a besedě v rokycanské radnici se posluchači se Zdenkou Fantlovou nehodlali loučit. Měli s sebou její knihu (někteří i několik) a toužil po autorčině podpisu a prohození aspoň pár slůvek. Unaveného hosta musel nakFoto: Deník / Šopejstalová Božena

Z nynějších Rokycan do starých vzala zájemce čestná občanka města Zdenka Fantlová. Elegantní a stále krásná žena s nesmírnou vnitřní silou, jež v létě oslavila 95. narozeniny.

Dvě stovky účastníků besedy doslova přeplnily obřadní síň radnice a v naprostém soustředění poslouchaly. Lidé jen stěží věřili, že té dámě, která dvě hodiny vstoje dokázala poutavě vyprávět, ve finále odpovídat na dotazy a pak ještě dlouze všem podepisovat svou knihu, je skutečně pětadevadesát let.

Zdeňka Fantlová začala pomyslnou vycházkou po městě a rázem ožívaly dávné obchody i rázovití prodejci, škola v dnešním muzeu, sály Střelnice i sokolovny plnila divadla, mihl se cirkus, ze starého nádraží vzala za cinkání zvonce a vyvolávání výpravčího na výlet do Prahy i tamní kavárny Belveder… Střídaly se někdejší obyčeje, jeden příběh stíhal druhý. „Mysleli jsme si, že tak v poklidu to půjde pořád dál a pak přišel březen 1939,“ přešla v povídání na těžké chvíle.

Strašné okamžiky vyhlazování ale líčila klidně. S nadhledem člověka, který prošel peklem a vrátil se z hranice nebytí třicetikilový s tyfem a celkovým fyzickým zubožením. Tím více působivá byla její výpověď. „Držela mě naděje a láska. Uchráněný plechový prstýnek od mého Arna, s vyrytým datem 13. 5. 1942 Terezín, který mi dal před nástupem do trestního pochodu,“ vyznala se. „Je důležité o té době mluvit,“ upozornila. „Přepisují se dějiny a až my nebudeme… Co se stalo, nebyla živelná katastrofa, to vymysleli lidé a může se to opakovat. Už se to dokonce někde děje.“

Autor: Božena Šopejstalová

15.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení