„První takový stánek vyrostl v Liblíně a ohlas byl pozitivní. Takže jsme pokračovali v Hlohovicích, Radnicích, Břasích, Březině, Kozojedech, Němčovicích a jiných místech. Naposledy se přidaly Volduchy, Holoubkov a Osek,“ sdělila paní Michaela.

Velkovýroba narážela na požadavky zákazníků, kteří dávali přednost menšímu balení. Třeba po dvou kilogramech. Chovatelé tudíž naleznou uvnitř domečků balíčky se slunečnicí, prosem, lněným semínkem, vojtěškovými bloky, ječmenem, řepkou pro rybáře, lesknicí, senem, slámou nebo nahým ovsem v různých podobách. Lisované seno je třeba ideální pro morčata a králíky. S přípravou pytlíků pomáhá rodina a hodně času zabere doplňování zboží. „Záleží to i na počasí. Pokud vysvitne sluníčko, je odbyt výrazně lepší,“ dodala farmářka. Teď má v hlavě další čtyři stanoviště. Bylo by jich čtrnáct a pak si dají Němcovi přestávku. V Mýtě se čeká jen na dokončení opravy silnice a s představiteli Zbiroha hledají zemědělci společnou řeč.

Rumun, který těžce zranil nožem v neděli v Sušici muže, před klatovským soudem.
Policisté se samopaly v pohotovosti. Před soudem skončili Rumuni útočící noži

Součástí budek jsou fotografie druhů obilí s informacemi o sklizni a vitamínech. nechybí tu ani pokladnička (každé balení je za 30 Kč) a kromě toho lze nákup hradit přes QR kód. „Vsadili jsme zkrátka na důvěru a poctivost. Občas někdo asi zapomene peněženku doma a na dvou místech nám kasičku poničili. Přesto jsem dál optimistkou a věřím ve slušnost lidí. Kolegové si při našem startu ťukali na hlavu, zda jsme se nepomátli. Teď se ale ozývají a chtějí poradit s obdobným prodejem mléka či sýrů,“ dodala Michaela.