Ostře sledovanou akcí je rekonstrukce Jiráskovy ulice v centru Rokycan. Důležitou dopravní tepnu obsadili dělníci po komplikované přípravě až na jaře minulého roku. S odhalením inženýrských sítí a rozsahem výměny komponentů nabrala investice značné zpoždění. Až ke konci roku vrcholila první etapa horečným asfaltováním silnice a letos se finišuje. „Město do oprav vodovodu, kanalizace, chodníků, stezky pro chodce a cyklisty, parkoviště, do zeleně a sadovnických úprav i přilehlých prostranství u nádraží a dalších ulic dá 84 milionů. V celé délce rekonstruovaných ulic bude nové veřejné osvětlení a vznikne 66 vydlážděných parkovacích míst. Bude vysazeno 86 nových stromů,“ říká místostarosta Rokycan Jiří Sýkora (ANO). Vytvoří se souvislé stromořadí, které navrátí zelený pás po obvodu historického jádra. Naváže na založenou lipovou alej v Plzeňské ulici a lipové stromořadí v Litohlavské.

Takto vypadala Jiráskova ulice v květnu 2023:

Zdroj: Deník/Václav Havránek

Patrioti okresního města se už těší na otevření Fitzovy vily. Novorenesančního objektu v Jiráskově ulici, který byl postaven roku 1869 a pamětníkům připomíná dva roky v uniformě, protože tady až do roku 1989 sídlila vojenská správa. Po krátkém policejním intermezzu dům chátral, až se ho ujal podnikatel Robert Beneš: „S důrazem na historii dáváme vile novou tvář. Včetně originální a do areálu citlivě zasazené přístavby s hotelem, wellness centrem, fitness sálem a originální restaurací.“ Ke zprovoznění má podle plánu dojít už na jaře.

Posun prací při generální přeměně sokolovny, to je další událost, kterou budou lidé v Rokycanech pozorně sledovat. Ve městě citelně schází větší kulturní sál, protože kapacita Střelnice je nedostatečná. „Ačkoliv se to na první pohled nezdá, vnímáme rekonstrukci historického objektu jako jednu z priorit. Zastupitelům brzy předložíme k posouzení postup oprav,“ je optimistou starosta Tomáš Rada. Nová jídelna a tělocvična pro strávníky ze dvou devítiletek (TGM a ulice Míru) je další důležitou investicí. „Architektonická soutěž přinesla zajímavá díla a už se těším na konečný projekt,“ usmívá se Sýkora, který je zároveň předsedou Sportovní a tělovýchovné organizace Rokycanska. Vítá, že prostor v hale bude vyčleněn i pro rekreační sportovce.

Opusťme Rokycany směrem na jih. Na loňské investice navazují v Mirošově. „Tentokrát chystáme stavební úpravy zdravotního střediska. S výměnou zdrojů vytápění z akumulačních kamen na tepelné čerpadlo. Zároveň s novou fasádou bude budova zateplena. Provoz ordinací lékařů i zubní laboratoře přitom chceme omezit jen minimálně,“ tvrdí starosta Vlastimil Sýkora.

Ostře sledované je napojení severního Rokycanska na dálnici. Což o to, finišovat se nebude letos ani v roce příštím, ale až v dubnu 2026. Přesto lidé sledují stavbu obchvatu kolem Litohlav a Oseku bedlivě. „Vždyť naší obcí neprojíždí denně stovky, ale tisíce aut. Přeložka tudíž výrazně přispěje ke zvýšení bezpečnosti i plynulejšímu provozu,“ má jasno osecký starosta Jaroslav Peroutka.

Zahájení stavby obchvatu severního Rokycanska v listopadu 2023:

Zdroj: Deník/Václav Havránek