„Musíme povinně vyplňovat spoustu formulářů o pracovní neschopnosti. Tento nárůst administrativy je naprosto zbytečný. Zdržuje nás to. Doplatí na to i pacienti, kteří si tak posedí v čekárnách o něco déle,“ sdělil plicní specialista Pavel Veverka.

Rozhodnutí o pracovní neschopnosti od letoška záleží na ošetřujícím lékaři. „Pokud ji vypíšeme, musíme ji i ukončit. Pacienti tak k nám budou chodit častěji. A to jsme je už takhle objednávali měsíc dopředu,“ uvedla neuroložka Marta Synáčová. Upozornila zároveň na další komplikace. „Pokud má někdo neschopenku vypsanou od nás a zlomí si třeba ruku, musíme veškerou agendu předat chirurgovi. Jestliže ten pak pacienta pošle na rehabilataci, přebírá to zase specialista tam. Měl by se podle mě o všechno starat jen jeden lékař, jako tomu bylo dosud,“ je přesvědčená Synáčová.

Stejného názoru je i její kolegyně z ordinace ORL Zuzana Vlková. „Praktičtí lékaři ztrácejí svoji funkci. A navíc i přehled o svých pacientech. My totiž dáme nemocnému do ruky zprávu o diagnóze a léčbě, ale dál se už mnohdy nedostane. Původně tomu bylo jinak. Všechny údaje se posílaly jejich obvodním lékařům,“ vysvětlila.

Zdravotníkům také vadí šestistránkové neprůpisné formuláře. Loni by plnili čtyři. „Nelehké pořízení máme i s jejich doručováním. Buď za to zaplatíme nemalé peníze nebo je rozvezeme sami. Tak to například praktikujeme u nás,“ konstatovala Vlková.

Pacienti jsou z novinky rozpačití. „Na jedné straně to vítám, nemusím už k obvodnímu lékaři. Ale naopak se obávám, aby pak měl o mém zdravotním stavu všechny potřebné informace,“ řekla Jana Stěpánková z Rokycan.