„Před deseti lety jsme se sešli 20. listopadu 1999,“ připomněla starostka Hana Stupková v bilančním proslovu. Vyslovila v něm přání, aby se podařily zajistit prostředky na čističku odpadních vod a na ekologické vytápění. Ohlédnutí za ´desetiletkou´ bylo přesto docela pyšné: „Zaměřili jsme se na opravu objektů, které nám patří. Tedy školy, hřbitova nebo úřadu. Na opravu komunikací jsme vynaložili bezmála šest milionů,“ dodala žena v čele obce.

Pochválila přitom aktivní organizace. Fotbalisty, kteří letos triumfovali v okresním přeboru, dobrovolné hasiče, myslivce ze sdružení Osičina, včelaře, důchodce i ženy.

Znak a prapor Cheznovickým udělil Václav Klaus v roce 1999 (tehdy jako šéf parlamentu). Za zmínku stojí i nález cenných dokumentů v římse základní školy v červenci 2005. A letos objevili patrioti další unikátní listinu. Pochází z roku 1385 a obsahuje potvrzení výměny polí pro Václava IV. Jde prý o třetí nejstarší písemnost v dějinách tohoto místa na rozhraní Berounska a Rokycanska.

Plynulé propojení obou okresů ostatně potvrzuje účinkování Cheznovanky. Populární dechové hudby, která spojila shromáždění spoluobčanů se křtem druhého hudebního nosiče. „První se jmenovala prostě Cheznovanka Petra Mráčka. Druhou jsme nazvali Rodná vesnička,“ uvedla zpěvačka Hana Koubová.

Se starostkou se ujala oficiálního aktu a s kolegy Václavem Jandošem i Janou Kebrlovou doprovodila produkci deseti muzikantů na různé nástroje. Průvodce večerem Václav Hájek přečetl omluvný dopis od Jarmily Kučerové, dcery skladatele Karla Vacka. Přijet nemohla a přišla tak o nádhernou přehlídku skladeb, které Cheznovanka rozdává při nejrůznějších příležitostech.