Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Den řemesel inspiroval žáky

Rokycany - Jedenadvacet středních odborných škol a učilišť – státních i soukromých – obsadilo ve středu sál a foyer rokycanské sokolovny. Úřad práce a hospodářská komora pořádaly Den řemesel.

20.10.2009
SDÍLEJ:

Stovky návštěvníků v úterý zamířily do rokycanské sokolovny, aby zhlédly prezentaci dvacítky středních škol.Foto: DENÍK/ Božena Šopejstalová

„Letošní akce je už sedmou v pořadí. Poprvé jsme ale z kapacitních důvodů zájemce, kteří se přihlásili na poslední chvíli, museli i odmítat. Přibývá zařízení, jež se chtějí v rámci ní prezentovat,“ spokojeně konstatovala ředitelka Úřadu práce Rokycany Věra Strnadová. Podotkla, že vystavující rozhodně nepodcenili, co mohou žákům základních škol a jejich rodičům, pro něž je Den řemesel kvůli volbě povolání zejména zamýšlený, ukázat. „Na bohatost a zajímavost expozic kladli letos obzvlášť důraz,“ hodnotila.

Vzhledem k tomu, že na Rokycansku působí tři střední školy (nepočítaje terešovskou s vyhraněným posláním), nestačí podle organizátorů poptávka po středním vzdělání zájemce uspokojit. Ani z hlediska kapacity a ani oborů. Proto přizvali i další školská zařízení, a to z Plzeňska, středních a jižních Čech. „Myslím, že zároveň tím mají rokycanské školy k tomu, aby svou laťku posouvaly co nejvýše,“ mínila návštěvnice Dana Skočná.

Ke zvýšení přitažlivosti Dne řemesel přispěla i vystoupení mladých umělců ze ZUŠ Rokycany, výstava sochařských prací studentů Zámečku Plzeň a besedy se žáky. „Cílem je, aby i z hlediska kulturní stránky byla akce pro návštěvníky co nejzajímavější,“ uvedli k záměru organizátoři.

„Potřebujeme do budoucna posílit řemesla, dnes je problém najít kvalitního fachmana. V tomto odvětví se projevila stagnace. Přitom ne nadarmo se říká: Řemeslo má zlaté dno. Pokud jde o maturitu, snadno si ji lze doplnit,“ mínil Oldřich Kepka, zastupující okresní hospodářskou komoru. Důležitou roli prezentační akce viděl v tom, že děti si mohou zúčastněné školu vlastně „osahat“. Na vlastní oči vidět jejich činnosti a zaměření, což leták nezmůže.

Podobných výstav je v kraji víc a školy po nich vlastně kolují. Nabídkově jsou tedy souměřitelné. Za výhodu té rokycanské považoval krajský radní Josef Struček dobré prostorové možnosti pro rozčlenění po typech jednotlivých zařízení. „Je to nesporná přednost oproti dění odehrávajícímu se jen v jednom velikém sále. Tady například hluk strojů neruší děvčata, co předvádějí třeba přípravu a servírování pokrmů,“ vysvětloval.

A právě ke druhému ze zmíněných stanovišť směrovaly Aneta Frühaufová a Karolína Tláskalová, žákyně zbirožské ZŠ, ostatní. Poznaly bývalou spolužačku Anetu Töröšovou, která – už za SŠ v rokycanské Jeřabinové ulici – předváděla flambování palačinek. Karamelizovaný cukr rozpouštěný máslem, džusem a alkoholem voněly na dálku a učitelka Dáša Kfelířová hlídala, aby plamínky nenapáchaly neplechu.

Mínění, že kuchař – číšník je nejlepší profese, protože člověk bude vždy závislý na jídle, zastávala mezi návštěvníky i Veronika Jandová ze ZŠ Zbiroh či Josef Sommer z Hrádku.

Další kluky zase zaujala počítačem ovládaná CNC frézka, kterou obsluhoval Jiří Tampa. Opodál se činili truhláři vyrábějící stoličku. „Zájem mě určitě těší, ještě kdyby se přihlížející neostýchali víc se ptát,“ mínil Petr Machovec. Vedle na panelu svou zručnost dokazovali malíři pokojů. „To by se mi líbilo, mají dobrou práci,“ mínili shodně Míra Chvástal s Albínem Giňou ze ZŠ Čechova 40. Adélu Kunclovou a Elišku Vávrovou ze Stupna naproti tomu zaujalo mikroskopování, jímž lákali zdravotníci.

„Super jsou i ty chemické pokusy, kterým se můžete věnovat při studiu životního prostředí,“ oceňovala děvčata další z prezentací.

„Ačkoli zde lze najít nabídkovou všehochuť, celkově akce plně zapadá do koncepce, kterou mají zaměstnavatelé na podporu technických oborů. Ukazuje se totiž velký nedostatek kvalifikované pracovní síly,“ sdělil Zdeněk Mužík, předseda představenstva krajské hospodářské komory. „Regiony si teď stanovují směry, kudy chtějí jít, a tomu by se měla přizpůsobit i volba budoucího zaměstnání žáků,“ dodal.

Rokycanská akce podle něj také už jasně ukazuje, že pominul pasivní přístup škol k ministerstvem určeným oborům. „Mnozí aktivně využívají nově danou možnost přizpůsobit si centrálně stanovený rámcový učební plán a modifikují obory podle potřeb okolí, především firem,“ poukázal Mužík.

Zájem veřejnosti o Den řemesel předčil předchozí ročníky. Návštěvníci, počítaní na stovky, se blížili tisícovce. „Perfektní organizace a prezentace škol podaly důkaz, že se akci daří a že s ní je třeba počítat i pro příští roky,“ shrnula za úřad práce Strnadová.

Autor: Božena Šopejstalová

20.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
KLUCI ZE ZŠ JIŽNÍ PŘEDMĚSTÍ (černé dresy) vyhráli včera okresní finále ZŠ v házené. V semifinále zdolali vrstevníky  z  devítiletky TGM (v modrém) 5:4.

Jižní předměstí mělo pevné nervy

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Házenkáři učinili z poháru s Duklou parádní podívanou

Rokycany – Třetí kolo Českého poháru se v úterním večeru proměnilo v obrovský svátek házené!

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Břasy - Prezident dekoroval obec Břasy prezidentskou stuhou a poté z rukou starosty Miroslava Kroce převzal dárek v podobě regionálních potravin a výrobků. 

FOTO: Doprava láká

Mirošov - TřeŤáci z mirošovské devítiletky vyrazili ve středu dopoledne na dopravní hřiště v Rokycanech. Kluci a holky si vyzkoušeli jak samotnou jízdu na kole nebo koloběžce, tak i své znalosti v učebně.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení