„Letošní akce je už sedmou v pořadí. Poprvé jsme ale z kapacitních důvodů zájemce, kteří se přihlásili na poslední chvíli, museli i odmítat. Přibývá zařízení, jež se chtějí v rámci ní prezentovat,“ spokojeně konstatovala ředitelka Úřadu práce Rokycany Věra Strnadová. Podotkla, že vystavující rozhodně nepodcenili, co mohou žákům základních škol a jejich rodičům, pro něž je Den řemesel kvůli volbě povolání zejména zamýšlený, ukázat. „Na bohatost a zajímavost expozic kladli letos obzvlášť důraz,“ hodnotila.

Vzhledem k tomu, že na Rokycansku působí tři střední školy (nepočítaje terešovskou s vyhraněným posláním), nestačí podle organizátorů poptávka po středním vzdělání zájemce uspokojit. Ani z hlediska kapacity a ani oborů. Proto přizvali i další školská zařízení, a to z Plzeňska, středních a jižních Čech. „Myslím, že zároveň tím mají rokycanské školy k tomu, aby svou laťku posouvaly co nejvýše,“ mínila návštěvnice Dana Skočná.

Ke zvýšení přitažlivosti Dne řemesel přispěla i vystoupení mladých umělců ze ZUŠ Rokycany, výstava sochařských prací studentů Zámečku Plzeň a besedy se žáky. „Cílem je, aby i z hlediska kulturní stránky byla akce pro návštěvníky co nejzajímavější,“ uvedli k záměru organizátoři.

„Potřebujeme do budoucna posílit řemesla, dnes je problém najít kvalitního fachmana. V tomto odvětví se projevila stagnace. Přitom ne nadarmo se říká: Řemeslo má zlaté dno. Pokud jde o maturitu, snadno si ji lze doplnit,“ mínil Oldřich Kepka, zastupující okresní hospodářskou komoru. Důležitou roli prezentační akce viděl v tom, že děti si mohou zúčastněné školu vlastně „osahat“. Na vlastní oči vidět jejich činnosti a zaměření, což leták nezmůže.

Podobných výstav je v kraji víc a školy po nich vlastně kolují. Nabídkově jsou tedy souměřitelné. Za výhodu té rokycanské považoval krajský radní Josef Struček dobré prostorové možnosti pro rozčlenění po typech jednotlivých zařízení. „Je to nesporná přednost oproti dění odehrávajícímu se jen v jednom velikém sále. Tady například hluk strojů neruší děvčata, co předvádějí třeba přípravu a servírování pokrmů,“ vysvětloval.

A právě ke druhému ze zmíněných stanovišť směrovaly Aneta Frühaufová a Karolína Tláskalová, žákyně zbirožské ZŠ, ostatní. Poznaly bývalou spolužačku Anetu Töröšovou, která – už za SŠ v rokycanské Jeřabinové ulici – předváděla flambování palačinek. Karamelizovaný cukr rozpouštěný máslem, džusem a alkoholem voněly na dálku a učitelka Dáša Kfelířová hlídala, aby plamínky nenapáchaly neplechu.

Mínění, že kuchař – číšník je nejlepší profese, protože člověk bude vždy závislý na jídle, zastávala mezi návštěvníky i Veronika Jandová ze ZŠ Zbiroh či Josef Sommer z Hrádku.

Další kluky zase zaujala počítačem ovládaná CNC frézka, kterou obsluhoval Jiří Tampa. Opodál se činili truhláři vyrábějící stoličku. „Zájem mě určitě těší, ještě kdyby se přihlížející neostýchali víc se ptát,“ mínil Petr Machovec. Vedle na panelu svou zručnost dokazovali malíři pokojů. „To by se mi líbilo, mají dobrou práci,“ mínili shodně Míra Chvástal s Albínem Giňou ze ZŠ Čechova 40. Adélu Kunclovou a Elišku Vávrovou ze Stupna naproti tomu zaujalo mikroskopování, jímž lákali zdravotníci.

„Super jsou i ty chemické pokusy, kterým se můžete věnovat při studiu životního prostředí,“ oceňovala děvčata další z prezentací.

„Ačkoli zde lze najít nabídkovou všehochuť, celkově akce plně zapadá do koncepce, kterou mají zaměstnavatelé na podporu technických oborů. Ukazuje se totiž velký nedostatek kvalifikované pracovní síly,“ sdělil Zdeněk Mužík, předseda představenstva krajské hospodářské komory. „Regiony si teď stanovují směry, kudy chtějí jít, a tomu by se měla přizpůsobit i volba budoucího zaměstnání žáků,“ dodal.

Rokycanská akce podle něj také už jasně ukazuje, že pominul pasivní přístup škol k ministerstvem určeným oborům. „Mnozí aktivně využívají nově danou možnost přizpůsobit si centrálně stanovený rámcový učební plán a modifikují obory podle potřeb okolí, především firem,“ poukázal Mužík.

Zájem veřejnosti o Den řemesel předčil předchozí ročníky. Návštěvníci, počítaní na stovky, se blížili tisícovce. „Perfektní organizace a prezentace škol podaly důkaz, že se akci daří a že s ní je třeba počítat i pro příští roky,“ shrnula za úřad práce Strnadová.