Přes 150 starých neopečovávaných hrobů konečně zmizí ze hřbitova ve Stupně. Po třech letech shánění vlastníků nechá obec Břasy teď v červnu odstranit nebezpečné rozpadlé náhrobky, o které se více než dvacet let nikdo nestará.

„Máme tu 153 takových hrobů. Náhrobky jsou popadané nebo hrozí, že se svalí na sousední hroby. Odstranění vyjde na tři tisíce za jeden hrob, takže celkem zaplatíme zhruba půl milionu korun,“ vypočítává starosta Břas Miroslav Kroc. Doplňuje, že bude možné vytvořit nová hrobová místa a hřbitov bude vypadat mnohem lépe a důstojněji. Místo posledního odpočinku ve Stupně zdaleka není jediné, které hyzdí množství rozpadlých náhrobků.

ZÁJEMCI, HLAŠTE SE

Přes 150 rozvalených hrobů je i v okresním městě. Rokycany ale hromadnou likvidaci neplánují. Vyčkávají, jestli o jednotlivé hroby někdo projeví zájem. „Neopečovávaných hrobů v majetku města evidujeme v současné době 152. Tato hrobová místa jsou označena fyzicky na hřbitově štítkem – k likvidaci,“ uvádí mluvčí městského úřadu Aneta Benešová. Označení k likvidaci ovšem neznamená, že se hrob zničí. Město zkrátka čeká, až se objeví někdo, kdo o něj bude mít zájem a místo si pronajme.
Je ale otázkou, kdy se někdo takový najde. Podle některých návštěvníků hřbitova je zájem představitelný spíš jen u několika zchátralých hrobů, které jsou ojedinělé mezi udržovanými. Co ale místa, kde je jeden rozpadlý náhrobek vedle druhého? O takový hrob se prý zájemci rvát asi nebudou.

Lidem, kteří chodí do Rokycan vzpomínat na blízké, přesto přijde, že je hřbitov upravenější než v minulosti. „Ty staré rozpadlé hroby se mi nelíbí, ale jsem ráda, že je to tu jinak celkově upravené. Před 20 lety to tady bylo zarostlé, v poslední době je vidět, že se o to starají,“ míní Milada Šmrhová z Litohlav.