„Samozřejmě to velice vítáme, jednak se o plot zraňovala zvěř a hlavně je jeho likvidací zase o něco více narušena případná existence protiraketové základny. Všichni ve Štítově věříme, že to monstrum nakonec stát nebude,“ sdělil svůj postoj štítovský starosta Václav Hudec.

Dodal, že kdyby se měl rozhodnout, jestli obec dostane dotaci jako bolestné za radar, nebo by radar nestál a peníze by nebyly, má Hudec jasno. „Bývalý premiér Topolánek před časem řekl, že peníze pro podbrdsko budou, ať už se radar postaví, nebo ne. Takže jsme z toho jsme také vycházeli. Troufnu si dokonce tvrdit, že pokud by se ale opravdu dotace financí odvíjely od postavení radaru, tak by devětadevadesát procent starostů peníze raději oželelo, hlavně, aby tady radar nebyl. Alespoň za sebe mohu říci, že bych peníze obětoval a žil tu raději dále v poklidu – bez radaru,“ je přesvědčený Hudec.

Největší strach mají prý obyvatelé Štítova z případného vystěhování. „Obec už jednou za války vystěhovali, proto jsem často slýchal obavy, hlavně od starších občanů především z vystěhování, i když tentokrát z nenásilného. Podle mě s výstavbou nemůže žádný rozumný člověk souhlasit. Všichni přece jistě víme, že se radaru říká oči nepřítele, takže strach z případného útoku je určitě na místě. Jinými slovy, šli bychom jako první,“ uzavřel problematiku starosta.

Podobný pohled na věc má i starosta Mirošova. „Je dobře, že je plot pryč, nebyla to rozhodně žádná ozdoba. Doufáme, že otázka protiraketové základny je už minulostí. Myslím si, že se mnou souhlasí i většina lidí z města,“ sdělil sarosta Vlastimil Sýkora.

„Naprosto chápu obavy a bezmoc lidí. Já jsem si před nedávnem koupil chalupu v podobné lokalitě, jako je Brdsko a pokud by tam chtěli najednou postavit radar, nebo jakékoliv nebezpečné a zbytečné věci, byl bych zásadně proti. Navíc mi to trochu připomíná o nás bez nás, což se mi nezdá být moc demokratické,“ podpořil názor obyvatel jihu Rokycanska chatař Jiří Neubauer.

Starosta Trokavce a člen vládní komise za Plzeňský kraj Jan Neoral také tvrdí, že demontáž plotu je pro radar posledním hřebíčkem do rakve. „Domnívám se, že současná situace je známkou toho, že tu radar skončil. Pokud jde o přislíbené peníze, některé obce už dotace dostaly. Sice to asi nebude původní miliarda korun, ale odhaduji to alespoň na dvě stě padesát milionů korun,“ řekl trokavecký starosta Neoral.

Dodal, že většina obcí Podbrdska peníze nutně potřebuje a region potřebuje finanční podporu bez ohledu na radar.