„V poslední době se stejně lidé řídili víc sluchem než pohledem. Mosazné číslice tak zašly, že je nebylo ani vidět,“ míní technik rokycanského vikariátu Jaroslav Bělohoubek. Proto objednali renovaci ciferníků a ručiček, popřípadě – podle stavu – výměnu. Snímání ozdob časomíry se ujala specializovaná firma Impuls – B.

Vedle hodinářů se na úkonu podílel i horolezec Dan Machač. Zavěšený za zábradlí ochozu věže balancoval na ciferníku, který mu poskytoval jen malou oporu. Zevnitř pomáhal uvolňovat šrouby a desku Petr Vlček s Radkem Rusinou, zdola sundavání jistili další, včetně šéfa Martina Bachana. „První z hodin dají obvykle nejvíc zabrat,“ sdělil. „Neví se, jak dřívější řemeslníci dílo kotvili. Tady ciferníky nejsou na omítce, ale v ní, musí se vyloupnout,“ vysvětloval v úterý odpoledne.

„Pozor, zastav lidi, sundavám část omítky, něco asi spadne, volal střídavě dolů na kolegy horolezec Machač. „Povol lano, přitáhni..,“ jeden povel střídal druhý. Nejožehavější chvíle nastala, když se ciferník i se zavěšeným mužem začal vyklápět. Vítr se opřel do uvolněné plochy a točil s ní. Po dvou hodinách práce se čtverec, pobitý černým plechem, o dvacet čísel přesahující výšku dvou metrů, pomalu sunul k zemi. Překonávání říms a stříšek si ale vyžádalo ještě dost manévrů.

Další ciferníky a ručičky byly dole rychleji. Ve středu se už odbíjení desáté dopolední neslo ven prázdnými otvory věže. „Renovování ciferníků a ručiček přijde na tři sta šedesát tisíc,“ informoval Bělohoubek. Dřevěná konstrukce ciferníků se zachová. O tom rozhodli ve středu po posouzení stavu na schůzce s památkáři.

„Je ze širokých fošen spojených do rámu. Restaurátor ji datoval do let 1860 až 1880,“ uvedla Jana Cinkeová, mající památky v okrese na starosti. „Desky budou potřebovat jen místy poopravit, jinak jsou ve výborném stavu, takže po napenetrování poslouží znova jako podklad pro nové plechové ciferníky z černého plechu,“ dodala.

Ty předchozí podle záznamu ve zdivu měnil v roce 1983 horolezec Štrunc z Bušovicka. Na nich našroubované mosazné číslice nyní nahradí malované přímo na podklad a vyzlacené. Trochu na objemu nabudou ručičky, aby se neohýbaly ve větru. Vzhledově se změní jen málo.

Pokud jde o hodinový stroj, prošel opravou v roce 2006. Nový pohon, řízený rádiem, stál asi 84 tisíc a týž rok předělali za 285 tisíc i vyzvánění. Elektromagnetický princip odstranil velké rázy zvonů. Ozdoba rokycanské věže ve středu zamířila k Ostravě. Ve věži teď zhruba na dva měsíce zůstanou jen půlkruhové prázdné otvory.