„Prostředí nového zařízení je určitě daleko lepší pro pacienty i nás – personál,“ uvedla vedoucí lékárnice Eva Hořicová. Podotkla, že spolu s dalšími zaměstnanci se už těší na běžnou lékárnickou práci. Lékárnu v prvním patře nemocnice totiž zavírali 24. dubna a od té doby se věnovali náročnému stěhování veškerých medikamentů i části zařízení a zařizování nových prostor.

K jejich prohlídce také ve středu ředitel nemocnice František Janeček zúčastněné hosty pozval a role průvodců se ujali pracovníci lékárny. „Tady je přípravna pro nemocnici, tady kontrola surovin, procházíme komunikační chodbou, která slouží i jako mezisklad a tam je umývárna náčiní. Tohle je nejčistší laboratoř, se speciálním laminárním boxem pro sterilní prostředí a velice citlivou váhou. Určená je i pro výrobu očních přípravků,“ popisoval cestou třeba lékárník Viktor Mochnacký.

Novinkou služeb zařízení je také specializace na rozšířený prodej zdravotnických pomůcek. Proto je ve vybavení pamatováno i na zkušební kabinku, kam by se bez problému měli vejít rovněž pacienti vozíčkáři. „Nemocniční lékárna potřebovala změnu už dávno. Zažil jsem její prostory kdysi jako pracovník a už tehdy neodpovídaly potřebám. Například zorganizovat ve stísněných podmínkách přípravu a výdej léků a potřeb pro jednotlivá oddělení bylo velice problematické,“ konstatoval Jiří Kačírek, dnes představitel lékárny Farmacum.

Za smysluplně využité peníze označil investici také krajský radní Václav Šimánek, který se akce zúčastnil. Přes veškerou radost z nového zařízení i povědomí o záporech toho starého zaměstnanci na léta v něm strávená vzpomínali s nostalgií. Marie Hodková podotkla: „Navzdory všemu jsme tam někteří strávili desítky let a zažili spoustu hezkého i legrace.“

"S přestavbou objektu odborná firma začala v polovině září a skončila k poslednímu březnu. Kolaudovali jsme jedenadvacátého dubna,“ sdělila ekonomická náměstkyně Helena Vaňková. Informovala také, že původně se na přestavbu počítalo s 6, 5 milionu korun, ale vícepráce předpoklad zvýšily o milion.

„Objekt u vstupu do areálu nemocnice byl dlouho nevyužívaný a chátral. Zejména zatékání se na jeho stavu podepsalo,“ objasňoval technický náměstek Petr Veselý. „Nakonec jsme museli rozkrýt celou střechu a dělat novou,“ doplnil šéf stavební firmy Zdeněk Hořejš.

Záměr předělat bývalý obchod Jednoty naproti vrátnici na lékárnu padl za ředitelování Vladimíra Gabriela. „Objekt prodali v malé privatizaci a pak obchod v něm měnil majitele i sortiment. Za mě patřil už bance a byla na něj uvalená exekuce. V dražbě se ho nakonec pro akciovou společnost Rokycanská nemocnice podařilo oproti vyvolávací ceně dostat o třetinu levněji. Platili jsme milion a sedm set tisíc,“ vzpomínal Gabriel. „Protože ale akciovka nevlastní nemovitosti, objekt nemocnice převedla na zřizovatele – krajský úřad,“ vysvětlil.

Kratičké zavzpomínání Miroslava Duchka, co do zpětné ředitelské historie třetího v pořadí, navodilo skoro atmosféru černého humoru. Uvedl totiž: „Asi tak před deseti lety měla v objektu vzniknout pohřební služba. Dalo dost práce přesvědčit ty, kteří tehdy ve věci rozhodovali, že vystavovat rakve a urny u vstupu do nemocnice by nebylo nejvhodnější,“ podotkl.