„Titul Ekoškola jsme získali díky naší práci v oblasti environmentální výchovy, kdy jsme svojí konkrétní činností zlepšili vztah žáků ke škole i k jejímu okolí. Uskutečňujeme nejen nákladné opravy, například výměnu oken, ale provádíme i nízkonákladová opatření, kterými šetříme životní prostředí a snižujeme spotřebu vody a energií,“ vysvětlila koordinátorka oseckého sedmičlenného týmu Marcela Judlová.

Zatímco pro jejich devítiletku bylo toto ocenění premiérové, kolegové z rokycanké Čechovy ulice jej získali už podruhé. „Velice si titulu vážíme. Před dvěma lety jsme ho získali jako jedna ze čtrnácti prvních škol v republice. Obhajoba je mnohem těžší, ekologický audit má přísnější požadavky,“ sdělila ředitelka školy Anna Ratajová.

Certifikát a vlajku si zástupci z okresních týmů převzali na půdě Senátu Parlamentu ČR. Za Osecké se do Prahy vypravily Tereza Klímová a Aneta Šímová, Rokycanské reprezentovali Jan Pouska a Milan Šnajdr, vyslanci sedmnáctičlenné skupiny mladých ekologů. „Jejich zaujetí pro věc mě těší. Pomáhají mi v rámci školy projekt uskutečňovat,“ chválila v roli koordinátorky učitelka Alena Ungrová.

Ziskem ocenění však práce škol nekončí. „Titul se uděluje na dva roky a o jeho obnovení musíme znovu požádat a splnit stanovené podmínky. Už nyní ale máme dost nápadů, abychom byli úspěšní,“ řekla Kristýna Krčmová z osecké sedmé třídy.

Do programu Ekoškola je zapojeno dvacet jedna tisíc škol ze čtyřiceti zemí z celého světa. Titul mají například i v Jihoafrické republice, Maroku, Portoriku, Chile, Kazachstánu nebo Rusku. Program v ČR koordinuje Sdružení Tereza.

G. Karníková, B. Šopejstalová